W skład pakietu wejdą m.in. systemy obrony powietrznej, systemy radarowe, artyleria czy systemy antydronowe. Jest to rekordowy pakiet, ponad trzykrotnie większy niż ten, który został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Stany Zjednoczone wspierają budżet Ukrainy również finansowo, dotacjami różnego rodzaju. Bezzwrotna pomoc grantowa, która trafiła jak dotąd za pośrednictwem Banku Światowego do budżetu Ukrainy, sięga ok. 3 miliardów dolarów.
Wojna cywilizacyjna
- Stany Zjednoczone prowadzą w tej chwili za pomocą swoich środków i za pomocą narzędzi oddziaływania niebezpośredniego rodzaj wojny cywilizacyjnej - mówi prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Biały Dom i Departament Stanu na początku inwazji podjęły wątek bardzo mocno akcentowany w narracji prezydenta Zełenskiego, który mówił o tym, że to jest kwestia wyboru: czy my, Zachód, jesteśmy po stronie barbarzyńców (…) czy też walczymy o wartości, na których Zachód stoi, związane z wolnością osobistą, godnością jednostki, prawami człowieka, z prawem do suwerenności, podstawowym prawem na którym opiera się system międzynarodowy - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.
"Będą pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne"
Wybór ten był trudny taktycznie, ale nie ideologicznie, jak podkreśla prof. Zachara-Szymańska. - Stany Zjednoczone były na początku tego roku przytłoczone skalą własnych problemów. Jeszcze nie umilkły echa niechlubnego wycofania się wojsk amerykańskich z Afganistanu (…), ale Amerykanie trzymają się tej decyzji i, powtarzając słowa Antony’ego Blinkena, amerykańskiego sekretarza stanu, będą pomagać tak długo, jak kto będzie potrzebne - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia.
Czytaj także:
W audycji także:
- W środę Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości, mija też pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Gość: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich).
- Przebieg uroczystości, podsumowanie działań zbrojnych - korespondencja Pawła Buszki.
- Według szefa MSZ Litwy możliwy jest regionalny blok państw Unii Europejskiej nieprzyjmujących rosyjskich turystów. Jeśli nie uda się przekonać wszystkich krajów UE, by nie wydawały Rosjanom wiz turystycznych, to wówczas pięć krajów graniczących z Rosją mogłoby stworzyć regionalny blok i nie przyjmować rosyjskich turystów – oświadczył we wtorek Gabrielius Landsbergis. Korespondencja Kamila Zalewskiego; gość: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Audycja: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (Uniwersytet Jagielloński), Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 17.32
Nowy pakiet pomocowy USA dla Ukrainy. Ekspertka: Zachód walczy o wartości - Jedynka - polskieradio.pl