Dziś prezentacja raportu dotyczącego strat Polski podczas II wojny światowej. Mularczyk: konkretne wyliczenia

Data publikacji: 01.09.2022 08:35
Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 17:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Chcę podkreślić, że ten raport to nie jest "bujanie w obłokach", a są to bardzo konkretne wyliczenia, szacunki oparte na danych statystycznych, archiwalnych. Jest to raport bardzo konserwatywny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk (PiS). Prezentacja raportu odbędzie się dziś o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dziś (1 września) odbędzie się prezentacja długo wyczekiwanego raportu ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

"Jest to historyczny dzień"

- Można powiedzieć, że jest to bardzo ważny dzień dla Polski, ale również i dla mnie osobiście, ponieważ po wielu latach pracy w końcu opublikujemy główne informacje na temat raportu o stratach wojennych - powiedział Arkadiusz Mularczyk. Podkreślił, że zostaną wymienione główne założenia oraz szacunki strat. 

Zaznaczył, że to wydarzenie będzie miało bardzo uroczystą oprawę. - Zaplanowaliśmy na godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Elżbiety Witek - mówił gość Jedynki. 

- Myślę, że jest to historyczny dzień, ponieważ niemal po 80 latach od zakończenia II wojny światowej cały czas Polacy nie wiedzieli, nie mieli świadomości, jak wielkie straty materialne oraz demograficzne poniosła Rzeczpospolita i na ile te straty możemy wycenić - powiedział Arkadiusz Mularczyk. 

. .

"Jest to raport bardzo konserwatywny"

Przekazał, że raport składa się z trzech tomów. - Pierwszy tom to szacunek strat demograficznych i materialnych. Drugi tom to dokumentacja fotograficzna, gdzie prezentujemy lata agresji wojennej i okupacji. Te zdjęcia są bardzo brutalnie i pokazują realia wojny. Trzeci tom raportu jest to indeks miejscowości, który został opracowany przez Główną Siedzibę Ścigania Zbrodni Hitlerowskich w latach 70., 80., 90., który zawiera rejestr ponad 9200 miejscowości, gdzie dochodziło do mordów, egzekucji, pacyfikacji, rozstrzeliwań czy też wieszania Polaków - dodał. 

- Chcę podkreślić, że ten raport to nie jest "bujanie w obłokach", a są to bardzo konkretne wyliczenia, szacunki oparte na danych statystycznych, archiwalnych. Jest to raport bardzo konserwatywny. Kwota również jest konserwatywna - powiedział. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

20:53

Arkadiusz Mularczyk: raport ws. strat Polski podczas II wojny światowej jest bardzo konserwatywny (Sygnały dnia/Jedynka)

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS)

Data emisji: 1.09.2022 

Godzina emisji: 7.15

nj

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.