Jak podkreślił gość radiowej Jedynki "po pierwsze na obszarze całego państwa wprowadzono stan wojenny". - Następnie Generalny Inspektor Sił Zbrojnych Edward Śmigły Rydz stał się Naczelnym Wodzem i to są dwie ważne zmiany właśnie na niwie prawno-ustrojowej - zaznaczył dr Konrad Graczyk.
"Katalog zbrodni przeciwko ludzkości"
- Teraz rozważając prawnie tę kwestię, można zastanawiać się na tym, co uczyniono między innymi w procesie norymberskim. Wówczas gdy zawarto porozumienie zawierające Kartę Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, gdzie przewidziano katalog zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, co ma znaczenie na niwie prawa międzynarodowego
Historyk zwrócił uwagę na fakt, że z ustaleń, które poczyniono już po wojnie, wynika, iż "jednak można stwierdzić bezprawność napaści na Polskę.
Pierwsze dni II wojny światowej
Zamiast 12 godzin, polscy obrońcy Westerplatte walczyli 7 dni. To miejsce stało się symbolem już w początkowych dniach II wojny światowej - tak o pierwszej bitwie Września 1939 roku mówił profesor Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 broniły Westerplatte przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.
Więcej w nagraniu.
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich między innymi rozmów z ekspertami i historykami.
Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz - również w formie online i w mediach społecznościowych. Polskie Radio zaprosi też do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.
Czytaj więcej:
Audycja: W samo południe
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: dr Konrad Graczyk (zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 1.09.2022
Godzina: 12.27
IAR/PR24/nt
Dr Konrad Graczyk: II wojna światowa ma nie tylko polityczny, ale i prawny wymiar - Jedynka - polskieradio.pl