Polska jest krajem bez obciążenia historią kolonialną. Zdaniem eksperta Jedynki "to ma znaczenie" w rozmowach z afrykańskimi przywódcami. - Polska nigdy nie była krajem, który posiadał swoje kolonie, a takie państwa jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy już tak. Mogłoby się wydawać, że współcześnie w oczach Afrykanów to nie ma znaczenia, bo jesteśmy częścią tej samej Europy, ale to jednak odczuwa się bardzo wyraźnie i kiedy rozmawia się z afrykańskimi partnerami, od razu nawiązuje się nić porozumienia - komentuje dr Jędrzej Czerep.
Rosja imituje dawnych kolonizatorów
- Niewątpliwie Rosja obecnie jest krajem, który najbardziej imituje dawnych kolonizatorów czy działa według takiej samej logiki. Zbudowanie równoważności między tym, co Rosja dzisiaj faktycznie robi w Afryce, a tym, jak wyglądała kolonizacja, jest bardzo ważne. Z tego powodu, że Rosja, mimo że robi to, co kolonizatorzy, to najgłośniej werbalnie gra na antykolonialnej karcie, chociaż ta logika nie trzyma się kupy i jest wewnętrznie sprzeczna - zauważa dr Jędrzej Czerep.
Gość Programu 1 przyznaje, że "jest bardzo ważne, aby na każdym kroku ten fałsz obnażać".
Rosyjska aktywność w Afryce
Rosjanie już przed wybuchem wojny próbowali zwiększać swoje wpływy w Afryce. - Niewątpliwie propagandowe media rosyjskie, takie jak RTE czy Sputnik, są niezwykle aktywne w tej części świata, tj. w Północnej Afryce (…). Rosyjskie media arabskojęzyczne skierowane do odbiorcy w Afryce Północnej są o wiele bardziej aktywne w mediach społecznościowych, tj. o wiele więcej tweetują czy postują niż światowi potentaci, co przekłada się na ruch kolejnego obiegu wtórnego tych informacji na telefonach czytelników - twierdzi dr Jędrzej Czerep.
- Jeżeli chodzi o Afrykę Subsaharyjską, czyli Czarną Afrykę, to po zablokowaniu mediów Francji one skierowały swoją główną energię do Afryki, bo tam jest większość odbiorców francuskojęzycznych. Francuska Organizacja Frankofonii przewiduje, że w ciągu kilkudziesięciu lat około 80 proc. użytkowników języka francuskiego będzie w Afryce, więc to jest naturalny wybór z punktu widzenia rosyjskiego - dopowiada.
Dr Jędrzej Czerep przyznaje, że "od czasu wybuchu wojny na Ukrainie rosyjskie media propagandowe zwiększyły swoje zasięgi i intensywność działania na kontynencie afrykańskim".
Poza tym w audycji:
- Materiał Wojciecha Cegielskiego o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce.
- W Paryżu rozpoczął się proces w sprawie zamachu terrorystycznego w Nicei z 2016 roku. Korespondencja Stefana Foltzera.
- Liz Truss będzie nowym premierem Zjednoczonego Królestwa. Wygrała bowiem wyścig o fotel szefa Partii Konserwatywnej. Zaś we wtorek stanie się szefową rządu. Rozmowa z Elżbietą Królikowską-Avis, wieloletnią korespondentką polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Czytaj także:
Audycja: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Elżbieta Królikowska-Avis (wieloletnia korespondenta polskich mediów w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 5.09.2022
Godzina emisji: 17.32
DS
"Są niezwykle aktywne w Północnej Afryce". Ekspert o propagandowych mediach z Rosji - Jedynka - polskieradio.pl