Helena Mniszkówna, autorka 20 romansów z tzw. wyższych sfer, stała się jedną z najbardziej docenianych przez czytelników autorek literatury popularnej. W swej narracji przedstawiała stereotypowe sytuacje melodramatyczne, ale cnota i szlachetność (prawie) zawsze brały górę nad złem i egoizmem.
Bohaterką powieści "Trędowata" jest Stefcia Rudecka, skromna nietytułowana szlachcianka, pełniąca rolę guwernantki w domu pewnej baronowej. Kobieta zakochuje się (z wzajemnością) w ordynacie Waldemarze Michorowskim, którego baronowa jest ciotką. Waldemar doprowadza do zaręczyn ze Stefanią, ale szykany i intrygi ze strony arystokratycznych rodzin zwiastują nieszczęśliwy koniec.
Krytycy nie zachwycili się "Trędowatą". Powieść odniosła jednak prawdziwy sukces czytelniczy. Jeszcze przed wojną (w latach 1926 i 1936) doczekała się dwóch ekranizacji. Historię wziął na warsztat także Jerzy Hoffman (1976 rok), a w 1999 roku pojawił się serial telewizyjny. Prezentowana wersja audio to wykonana w 1966 roku, w studiach Polskiego Radia, interpretacja tekstu "Trędowatej" przez aktorkę Irenę Kwiatkowską.
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
ans