Sowiecka inwazja na Polskę
17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę. Na wschodnie tereny II RP wkroczyła Armia Czerwona. 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie Sowieci podpisali z III Rzeszą pakt o nieagresji, do którego dołączono tajny protokół. Jest on znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow, a jego ustalenia dotyczyły podziału wpływów między Niemcy a Związek Sowiecki.
Szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy płk. Wacław Lipiński mówił wówczas w Polskim Radiu, że "Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców".
- Myślę, że to były trafne słowa. To, co wydarzyło się 17 września, musimy postrzegać w kontekście tego, że punktem wyjścia był pakt Ribbentrop-Mołotow i powinniśmy patrzeć na wybuch II wojny światowej jak na moment, w którym dwa imperialne mocarstwa dzielą miedzy siebie strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. - Wojna rozpoczęła się od agresji niemieckiej na Polskę, ale współodpowiedzialnym za jej wybuch był Józef Stalin i Związek Sowiecki - dodaje.
- Stalin zwleka z atakiem na Polskę z co najmniej dwóch przyczyn, chce się przekonać, że alianci zachodni nie wypełnią swoich zobowiązań, czyli chce mieć pewność, że Francja i Wielka Brytania nie uderzą w III Rzeszę Niemiecką, co ułatwiłoby obronę RP. Z drugiej strony dążył do tego, by zamknąć konflikt graniczny z Japonią i dopiero wraz z podpisaniem rozejmu z 16 września, podjęta zostaje decyzja o agresji na Polskę, która była równorzędna z tą, którą 1 września przeprowadzili Niemcy - opowiada gość Jedynki.
Związek Sowiecki, Niemcy a Polska
Niemiecka inwazja na Polskę w 1939 roku rozpoczęła się 1 września. Rosjanie włączyli się do wojny 17 września. Wspólny atak na Polskę został przez Niemcy i Związek Radziecki wcześniej zaplanowany. Polska znalazła się w kleszczach dwóch imperialnych państw. Jakie to miało konsekwencje? - Z jednej strony możemy powiedzieć o faktach, że Polska została podzielona między okupanta niemieckiego i sowieckiego. (...) Początkowo część II RP znalazła się pod wpływami litewskimi, później Litwa została pozbawiona suwerenności i włączona do Związku Sowieckiego, a więc nastał czas okupacji sowieckiej i niemieckiej - wyjaśnia dr hab. Filip Musiał. - Zarówno niemiecki i sowiecki okupant ukierunkowywał swoje działania przede wszystkim w stronę elity politycznej i artystycznej, by pozbawić Polskę warstwy, która mogłaby być przywódczą. Rozpoczął się proces grabieży polskiego majątki i gospodarczego drenowania ziem polskich - podkreśla historyk.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Uroczystości pogrzebowe polskich więźniarek KL Ravensbrück - Fürstenberg. Gościem audycji była Barbara Piotrowska, była więźniarka obozu Ravensbrück.
- Książka "Ukradzione dzieciństwo" Tomasza Łabuszewskiego. To album poświęcony najbardziej bezbronnym polskim ofiarom II wojny światowej - dzieciom. Spośród około 6 milionów Polaków, którzy zginęli w latach 1939-1945, stanowiły one aż 1/3 wszystkich ofiar. O książce rozmawialiśmy z autorem wydawnictwa, dyrektorem warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
- Było, będzie: wydarzenia organizowane przez IPN oraz wybrane publikacje na portalu przystanekhistoria.pl
Audycja powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN Przystanek Historia.
Tytuł audycji: Przystanek Historia
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: dr hab. Filip Musiał (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie), Barbara Piotrowska (była więźniarka obozu) Ravensbrück
Data emisji: 14.09.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. "Moskwa była współodpowiedzialna za wybuch wojny" - Jedynka - polskieradio.pl