Przekop Mierzei Wiślanej. "To korzyści dla Elbląga i całego regionu" [ZOBACZ WIDEO]

Data publikacji: 16.09.2022 10:35
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 13:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przekop przez Mierzeję Wiślaną
Przekop przez Mierzeję Wiślaną, Autor - Lukasz Dejnarowicz / Forum
Już w tę sobotę zostanie otwarty Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nowa droga morska połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przekop Mierzei Wiślanej jest jedną z kluczowych polskich inwestycji ostatnich lat. W jaki sposób wpłynie na rozwój pobliskiego Elbląga i całego regionu?

Otwarcie Kanału Żeglugowego wzbudza ogromne zainteresowanie. - W tej chwili gotowe jest serce całego przekopu, a więc śluza umożliwiająca przejście przez Mierzeję Wiślaną, jak i infrastruktura towarzysząca - mówi Mariusz Janczewski, kierownik I etapu budowy nowego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Jak podkreśla, w ciągu dwóch lat udało się wykonać bardzo wiele pracy w trudnych warunkach. - Po stronie Zatoki Gdańskiej mamy duży port osłonowy składający się z dwóch falochronów: wschodniego, zachodniego oraz nabrzeża południowego. Przechodząc przez port osłonowy, wpływamy w kanał żeglugowy. Od strony północnej mamy nabrzeże oczekiwania, czyli miejsce, gdzie jednostka wchodząca z Zatoki Gdańskiej może bezpiecznie zacumować i oczekiwać na zgodę na przeprawienie się przez śluzę. Sercem naszej budowy są śluza i budynek kapitanatu, czyli elementy decydujące o sprawnej przeprawie - obrazuje Mariusz Janczewski.

Bez szkód dla środowiska

Robert Zieliński, wójt gm. Sztutowo, zapewnia, że przekop Mierzei Wiślanej udało się przeprowadzić bez znacznych szkód dla środowiska czy utrudnień dla mieszkańców. Jak dodaje, inwestycję obserwował z uwagą.

- Zauważyłem, że liczba sceptyków zmalała, i to znacznie, w ciągu trwania tej inwestycji. Okazało się, że można ją przeprowadzić w sposób zgodny z przyrodą i w miarę niekolizyjny dla mieszkańców. Jedynym problemem, który pojawił się w trakcie realizacji inwestycji, był tak naprawdę transport kołowy - twierdzi.

Inwestycje w regionie

Jaka przyszłość czeka Elbląg po otwarciu kanału? Odpowiedź na to i wiele innych pytań próbowali znaleźć uczestnicy zorganizowanej w Elblągu konferencji poświęconej m.in. rozwojowi gospodarczemu regionu. Zdaniem Moniki Kisiel z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu do znalezienia nowych inwestorów konieczna będzie współpraca władzy centralnej z Miastem Elbląg.

- Na pewno jako PAIH będziemy współpracować zarówno z zarządem portu, jak i z miastem, żeby znaleźć odpowiednie miejsce na nowe inwestycje i żeby faktycznie usadowić tutaj inwestorów. Będą to firmy z sektora OZE, czyli produkujące najczęściej części do farm fotowoltaicznych, jak i do wiatrowych, bo to są firmy, które interesują się terenami okołoportowymi. Mam też nadzieję, że jeżeli chodzi o inne tereny w Elblągu, to będą to firmy z różnych sektorów, np. elektronicznego, elektromobilnego i motoryzacyjnego - wyjaśnia Monika Kisiel.

Korzyści ekonomiczne i społeczne

Marcin Żuchowski, dyrektor Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk, wskazuje, że otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej będzie impulsem dla nowych inwestycji oraz sprowadzenia do Elbląga mieszkańców, którzy wyjechali z miasta.

- To są nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także korzyści społeczne. Elbląg ma tradycje morskie. Bardzo wielu naszych mieszkańców uczy się obecnie w szkołach morskich w Trójmieście. To jest możliwość powrotu dla tych osób oraz możliwość ponownego ożywienia naszego rynku - tłumaczy Marcin Żuchowski.

Budowa przejścia, śluzy oraz infrastruktury towarzyszącej kanałowi trwała ponad 2 lata. W tym momencie realizowane są prace związane z pogłębieniem rzeki Elbląg i drogi wodnej do portu w Elblągu. Zgodnie z planem całość prac zakończy się w przyszłym roku.

POSŁUCHAJ

04:10

Przekop Mierzei Wiślanej. "To korzyści dla Elbląga i całego regionu" (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

AudycjaSygnały dnia

Data emisji: 16.09.2022 r.

Godzina emisji: 6.46

DS

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.