We wrześniu, tuż po wakacjach, warto dokładnie obejrzeć swoje ciało, przyjrzeć się znamionom i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. - To dobry moment, by pokazać lekarzowi skórę - tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. - Nie w momencie, gdy skóra jest najbardziej opalona, bo zmiany skórne są wtedy trudne do interpretacji. Możemy udać się do chirurga, dermatologa czy onkologa na tzw. badanie dermoskopowe. Jest to badanie krótkie, niebolesne, polegające na tym, że lekarz ogląda skórę w powiększeniu i przy odpowiednim świetle - wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.
Witamina D - wystarczy 15 minut
Powinny to uczynić nie tylko te osoby, które intensywnie korzystały z kąpieli słonecznych, ponieważ, jak podkreśla prof. Rutkowski, każda czynność na słońcu, która powoduje zmianę koloru skóry (uprawianie sportu, chodzenie po górach), o ile nie posmarujemy skóry kremem z filtrem lub nie odsłonimy jej, może być groźna dla naszej skóry. - Witaminy D nie wyprodukujemy na zapas - zaznacza gość audycji. - Wystarczy 15 minut przy intensywnym słońcu z odsłoniętymi ramionami i twarzą, żebyśmy wyprodukowali tysiąc jednostek, a i tak na zimę nam tego nie zostanie, w związku z czym wszystko ponad to może zaszkodzić naszej skórze - konkluduje prof. Rutkowski.
Wcześnie wykryty nowotwór skóry jest wyleczalny
Lepiej zapobiegać niż leczyć, a w przypadku nowotworów skóry jest to bardzo proste - podkreśla rozmówca Programu 1 Polskiego Radia. - Jeżeli nie opalamy skóry i nie dopuszczamy do oparzeń słonecznych, to mamy szansę, że nie zachorujemy na nowotwór skóry - to pierwsza rzecz. Po drugie, wcześnie wykryty nowotwór skóry jest prawie najprostszy w wykryciu, gdyż znajduje się na powierzchni skóry, ponadto jest prawie w stu procentach wyleczalny - mówi prof. Rutkowski.
[Czerniak; źródło: YouTube, kanał: Ministerstwo Zdrowia]
Kampania społeczna "Planuję długie życie" realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 21.09.2022 r.
Godzina emisji: 7.47
rjd