Dopłaty do energii elektrycznej i gazu. Rząd przedstawił nowy program wsparcia

Data publikacji: 21.09.2022 10:48
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 11:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rząd ogłosił program wsparcia dla firm energochłonnych oraz przedstawił założenia tarczy solidarnościowej dla gospodarstw domowych (zdj ilustracyjne)
Rząd ogłosił program wsparcia dla firm energochłonnych oraz przedstawił założenia tarczy solidarnościowej dla gospodarstw domowych (zdj ilustracyjne), Autor - Shutterstock/tarczas
Rząd przedstawił założenia nowego programu pomocowego dla firm energochłonnych. Pomoc ma zapobiec zatrzymaniu produkcji w zakładach wykorzystujących duże ilości energii z różnych źródeł. Podobnym wsparciem zostały objęte gospodarstwa domowe. W planach jest również program wspierania efektywności energetycznej w samorządach.

Program obejmuje dopłaty do zakupu energii elektrycznej i gazu w związku z nagłymi wzrostami cen. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że na ten cel zostanie przeznaczone co najmniej 5-6 miliardów złotych. Pakiet obejmie kilkaset firm z takich branż jak m.in. hutnictwo, produkcja ceramiki, szkła i nawozów. O wsparcie będą mogły ubiegać się zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą co najmniej 3 procent wartości produkcji. Warunkiem wypłacenia środków będzie wzrost cen energii dla firmy o minimum 100 procent.

Czytaj również:

Wsparcie energetyczne dla samorządów

Jednocześnie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że powstanie również program wspierający efektywność energetyczną w samorządach. Pozwoli on modernizować m.in. oświetlenie uliczne. - Ja sobie nie wyobrażam, żeby był w Polsce jakikolwiek samorządowiec, który by nie twierdził, że należy oszczędzać energię. I myślę, że każdy samorząd we własnym zakresie będzie podejmował takie decyzje. My będziemy starali się zachęcać. Będzie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach - mówi minister. - Słyszeliśmy o komunikatach wyłączania przez samorządy oświetlenia ulic. Nie możemy pozwolić, żeby Polska w nocy była ciemna. Ja rozumiem witryny i elewacje, ale na pewno nie ulice. Polacy chcą się czuć bezpiecznie - dodaje Waldemar Buda.

Minister podkreślił również, że przygotowywana jest również pomoc dla szkół i szpitali w związku z wysokimi cenami energii. - W poprzednim tygodniu zaprezentowaliśmy rozwiązania na prawie 30 miliardów złotych, które dotyczą gospodarstw domowych. Obecnie trwają prace i analizy nad wsparciem podmiotów samorządowych, najczęściej szpitali i szkół, które również będą się borykały z cenami energii, które nie wynikają z polityki polskiego rządu ani  europejskich stolic, ale z rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówił minister rozwoju i technologii.

Pomoc dla gospodarstw domowych

W ramach walki z kryzysem energetycznym premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w ubiegłym tygodniu założenia Tarczy Solidarnościowej. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii blisko 2/3 gospodarstw domowych będzie mogło liczyć w przyszłym roku na zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie tegorocznym. Rząd proponuje ceny z 2022 roku do zużycia na poziomie 2000 kWh rocznie. Wyższe limity mają dostać rodziny 3+ i z niepełnosprawnymi dziećmi oraz rolnicy.


POSŁUCHAJ

03:02

Dopłaty do energii elektrycznej i gazu. Rząd przedstawił nowy program wsparcia (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Sylwia Białek

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 15.16

qch

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.