Zdaniem wielu osób najważniejsza w nauce jest koncentracja. I faktycznie, jak mówi ekspert, jej odpowiednie wytrenowanie jest kluczowe w przyswajaniu wiedzy. - Powinniśmy zacząć od koncentracji i uważności. Jeśli nie będziemy w stanie skoncentrować się na nauce, i cały czas coś nas będzie rozpraszać, to choćbyśmy znali świetne metody nauki, to nie będziemy w stanie przyswoić tego materiału - wyjaśnia Dagmara Kokoszka-Lassota, specjalistka ds. neuropsychologii, trenerka technik pamięciowych i koncentracji uwagi.
W ramach poprawy koncentracji na czas nauki warto przygotować sobie do tego odpowiednie warunki. Nie istnieje jednak uniwersalna lista czynników, które pomogą nam się skupić. - Często nie chodzi w ogóle o to, że coś nas rozprasza w domu. Każdy z nas jest inny. Bardzo ważne jest dla nas, jako rodziców, aby stworzyć dzieciom takie warunki do nauki, jakie są idealne dla nich. Jeden będzie lubił uczyć się w ogromnej ciszy, ktoś inny będzie wolał słuchać muzyki, a ktoś jeszcze będzie chciał po prostu wyjść na spacer i w trakcie tego spaceru słuchać czegoś, co będzie dotyczyło nauki. Więc bardzo ważne jest to, żeby pomóc naszym dzieciom znaleźć ten swój sposób, i to jest też ważne, sposób na tę chwilę. Bo te sposoby też się mogą zmieniać i za rok, za dwa, będziemy uczyć się w innych warunkach - radzi ekspertka.
Czytaj również:
Przyswajać wiedzę na dłużej
Gość programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę na powszechny błąd, jakim jest uczenie się na ostatnią chwilę. - Istnieje coś takiego jak krzywa zapominania. I jeśli będziemy się uczyć dzień przed sprawdzianem, to niestety jest to naukowo udowodnione, że około 80 procent materiału kolejnego dnia zapomnimy. I to jest normalne. (...) Nasz mózg musi zapomnieć część informacji, które nie są dla niego istotne, i potem po prostu powinniśmy stopniowo sobie to przypominać. Dlatego to jest takie ważne, aby zaczynać naukę przynajmniej kilka dni wcześniej. A jeśli jesteśmy w stanie zrobić to jeszcze wcześniej, to lepiej dla nas - mówi Dagmara Kokoszka-Lassota.
Ekspertka zaleca też, aby w procesie nauki korzystać na przykład z naszej wyobraźni i skojarzeń. - Nasza wyobraźnia jest naprawdę niesamowita. I często jest tak, że próbujemy się ograniczać. A właśnie nasza wyobraźnia, nasz mózg, uwielbia dziwne rzeczy. Więc jeśli wymyślimy dziwną historię, taką, w którą trudno jest uwierzyć, która pozwoli nam połączyć te najważniejsze informacje, i my w głowie będziemy to kojarzyć, to naprawdę pozwoli nam to zapamiętywać. Tej historii nie musimy też nikomu opowiadać - radzi gość radiowej Jedynki i dodaje, że powinniśmy ćwiczyć naszą pamięć niezależnie od naszego wieku. - Nasz mózg uwielbia się uczyć w każdym wieku i cały czas starajmy się uczyć nowych rzeczy. To nie znaczy, że musimy zaczynać nowe kursy, szkolenia, studia, ale możemy uczyć się nowego hobby, albo obsługi sprzętu. Po prostu cały czas starajmy się uczyć - zaznacza Dagmara Kokoszka-Lassota.
Nazwa audycji: "Cztery pory roku"
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Gość: Dagmara Kokoszka-Lassota (specjalistka ds. neuropsychologii, trenerka technik pamięciowych i koncentracji uwagi)
Data emisji: 22.09.2022 r.
Godzina emisji: 9.35
qch
Skuteczne przyswajanie wiedzy. Jak się uczyć, aby się nauczyć? - Jedynka - polskieradio.pl