Biden na Zgromadzeniu ONZ mówił o celu Rosji. "Dość konkretny komunikat"

Data publikacji: 22.09.2022 19:10
Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 20:34
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia w Sali Zgromadzenia Ogólnego w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia w Sali Zgromadzenia Ogólnego w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Autor - PAP/EPA/JUSTIN LANE
Prezydent USA Joe Biden w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku powiedział, że zamiarem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie jest "wymazanie jej z mapy świata, a stawką jest prawo Ukraińców jako narodu do istnienia". Dodał, że USA chcą zakończenia wojny, ale tylko na sprawiedliwych warunkach.
  • Przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ prezydent USA powiedział, że zamiarem Rosji jest wymazanie Ukrainy z mapy świata. 
  • Biden odniósł się do wyemitowanego w środę orędzia Putina, w którym ogłosił on częściową mobilizację w kraju.
  • Joe Biden podkreślił, że USA chcą zakończenia wojny, ale tylko na sprawiedliwych warunkach.

- Ten komunikat był dość konkretny. Myślę, że to nie jest miejsce i forum, w którym można by było odgrażać się z powrotem Putinowi - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Deptuła, dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej. - Komentatorzy mało zwracają uwagę na to, że Biden się też powoływał na traktat o nierozprzestrzenianiu się broni jądrowej (NPT). To jest dość ciekawy wątek, dlatego że na świecie mamy wiele krajów, które posiadają takową broń i nie wszystkie są uczestnikami tego traktatu - wyjaśnia ekspert. 

Jakie powinny być działania USA?

Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji w kraju. Według Kremla angażować się w wojnę przeciwko Ukrainie będą przede wszystkim obywatele, którzy mają doświadczenie bojowe - do 300 tys. osób. Jednak dekret opublikowany przez władze Rosji pozwala na prawie nieograniczoną mobilizację i nie zakłada wielu wyjątków poza wyłączeniem z werbunku pracowników sektora zbrojeniowego.

Joe Biden w swoim przemówieniu wielokrotnie przypominał, że jest to wojna Ukrainy o suwerenność, i deklarował pomoc. - Przywódca USA podkreślał, że Putin nie ma prawa kwestionować suwerenności innego kraju. Trzeba pamiętać również o szerszym kontekście, że jest to jedyne wydarzenie w roku, w którym Joe Biden może przemówić do całego świata, i o ile z reguły prezydenci na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemawiają do pustych trybun albo do sali zapełnionej w jakiejś części, to na przemówieniu Bidena sala była pełna - zauważa gość Jedynki. 

Koniec wojny na sprawiedliwych warunkach 

Padła również deklaracja ze strony Joe Bidena, że USA chcą szybkiego zakończenia wojny na sprawiedliwych warunkach. - Tutaj, jeżeli szukamy słabości w wypowiedzi Bidena, nie padły żadne konkrety. Pozostała jakaś furtka na dyplomację i zobaczymy, kto będzie chciał z niej skorzystać - podkreśla Tomasz Deptuła. - Amerykańska pomoc dla Ukrainy jest bardzo ważna, dalej dostarczają krajowy, nowoczesny sprzęt wojskowy - dodaje ekspert. 


POSŁUCHAJ

19:50

Wystąpienie Joe Bidena przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Trzeci dzień wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w USA. Relacja Wojciecha Cegielskiego. 

- Wśród 10 jeńców wojennych wypuszczonych przez Rosjan dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej jest pięciu obywateli Wielkiej Brytanii - potwierdziła premier tego kraju Liz Truss. Podziękowała też prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i władzom Arabii Saudyjskiej za pomoc. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Będą nowe, europejskie sankcje wobec Rosji. Zapowiedział je szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w Nowym Jorku, po zwołanej w trybie pilnym naradzie ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Takie jest też przesłanie opublikowanego oświadczenia Josepa Borrella w imieniu 27 krajów Unii. Restrykcje mają być odpowiedzią na ogłoszenie przez Władimira Putina częściowej mobilizacji około 300 tys. rezerwistów i planowane pseudoreferenda o przyłączeniu do Rosji okupowanych przez nią terytoriów Ukrainy. Rozmowa z prof. Katarzyną Żukrowską ze Szkoły Głównej Handlowej. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Tomasz Deptuła (dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej), prof. Katarzyna Żukrowska (SGH) 

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.