Oburzenie po słowach szefowej KE
Podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton von der Leyen została zapytana o wybory we Włoszech, także w kontekście tego, że niektórzy mają powiązania z Rosją. "Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier" - odpowiedziała szefowa KE.
- To już jest pewna tradycja w przypadku Włoch, bo przypomnijmy, że przez pewien czas trwała wojna między Komisją Europejską a Włochami - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Pileckiego.
Sondaże przedwyborcze wskazują na wyraźne zwycięstwo bloku centroprawicy, czyli prawicowych ugrupowań Bracia Włosi i Liga oraz Forza Italia. - Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że we Włoszech dojdzie do dużej zmiany politycznej. Partia Gorgi Meloni, poglądami jest mocno zbliżona do poglądów Prawa i Sprawiedliwości, zresztą działają w Parlamencie Europejskim, są w jednej grupie politycznej - podkreśla ekspert. - Polski rząd bardzo liczy na to, że dojdzie we Włoszech do zmiany i Meloni zostanie premierem, wtedy może to być nowy element układanki europejskiej, bo może dojść do koalicji między Polską a Włochami. To będzie duża siła nacisku na Komisję Europejską - dodaje dr Andrzej Anusz.
Wotum nieufności
Eurodeputowani Ligi złożyli w Parlamencie Europejskim wniosek o wysłuchanie von der Leyen w sprawie jej wypowiedzi. Wcześniej przywódca Ligi Matteo Salvini zapowiedział, że jego grupa w PE złoży wniosek o wotum nieufności dla niej. "Wstydź się. Miejcie szacunek dla narodów Unii Europejskiej i Włochów, którzy głosują. To się nazywa demokracja" - oświadczył Salvini.
"A zatem przeproś albo podaj się do dymisji, także dlatego, że my pamiętamy przeszłość. Kiedy nadchodzą groźby z Niemiec i od Niemców, nie wszystko przebiega bez problemów"- podkreślił Matteo Salvini.
Polska bez pieniędzy z KPO
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Polska nie dostanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa. - Ze strony szefowej KE jest to pójście krok dalej. To pewien scenariusz, który ona rysuje i co ciekawe, Ursula von der Leyen zapomniała już, ale to m.in. Polacy zadecydowali o tym, że została ona szefową KE - zaznacza gość Jedynki. - Polski rząd oczekiwał na rewanż, zwłaszcza w momencie dyskusji, kiedy zadeklarowała, że pieniądze z KPO dotrą do Polski. Polityki PiS liczyli, że będzie to przysługa za przysługę. (...) To jest w polityce pewna nauczka i trzeba wyciągnąć wnioski - ocenia dr Anusz.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Raport Ukraina - jak na działania na froncie działa zapowiedź mobilizacji w Rosji? Wg prezydenta Zełenskiego "Putin chce utopić Ukrainę we krwi własnych żołnierzy". Więcej w materiale reporterskim Pawła Buszki.
- Mobilizacja, protesty w Rosji i możliwe prowokacje - o tym w rozmowie z red. Andrzejem Łomanowskim z Rzeczpospolitej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Pileckiego), red. Andrzej Łomanowski (Rzeczpospolita)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
Dr Anusz: przez pewien czas trwała wojna między KE a Włochami - Jedynka - polskieradio.pl