W 1932 r. we współpracy z Marią Skłodowską-Curie Franciszek Łukaszczyk współorganizował Instytut Radowy w Warszawie, którego został pierwszym dyrektorem. Wybitna uczona uważała, że odkryty przez nią radioaktywny pierwiastek powinien uczynić Polskę jednym z czołowych ośrodków wykorzystania go w medycynie. Funkcję dyrektora placówki Franciszek Łukaszczyk pełnił zarówno przed wojną, jak i po II wojnie światowej, aż do swojej śmierci w 1956 roku.
W czasie II wojny światowej naukowiec wsławił się ukrywaniem radu, przekazanego mu przez Marię Skłodowską-Curie, najpierw na działce letniskowej pod Warszawą, a po wybuchu Powstania Warszawskiego we własnym domu w Poroninie. Dzięki temu, że ukrył pierwiastek, możliwe było po wojnie szybkie wznowienie leczenia pacjentów onkologicznych. - To był przykład człowieka bohaterskiego, jeżeli chodzi o ratowanie tego pierwiastka dla Polski, gdyż on go uratował przed dwoma wrogimi państwami: Niemcami i Rosją - słyszymy w reportażu.
Walka o zachowanie radu, bez odpowiednich zabezpieczeń, zakończyła się dla niego śmiercią. Zmarł na białaczkę w maju 1956 roku.
- Wierzył w swoją naukę, ale jeszcze bardziej wierzył w Boga. Wiem to od lekarki, która opowiadała, że zanim wykonał jakąś operację, szedł do kaplicy i tam gorąco się modlił - mówi jedna z bohaterek reportażu. - Wiedział, że lekarz leczy, a Pan Bóg uzdrawia. Wiara ogromnie mu pomagała - dodaje.
Prof. Franciszek Łukaszczyk został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Nasz bohaterski Franek"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 7.10.2022 r.
Godzina emisji: 0.35
qch/kor/ans
Pionier polskiej radioterapii onkologicznej. Reportaż "Nasz bohaterski Franek" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl