"Węgiel może być tańszy". Samorządy pomogą w dystrybucji?

Data publikacji: 05.10.2022 11:46
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 12:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Węgiel w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Otwocku
Węgiel w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Otwocku, Autor - PAP/Paweł Supernak
Polska Grupa Energetyczna prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla. Chodzi przede wszystkim o włączenie samorządów w dystrybucję węgla. Wicepremier Jacek Sasin apeluje do nich o "szersze zaangażowanie w ten proces". - Samorządy znają na ogół potrzeby swoich mieszkańców i też potrafią wewnętrznie pomagać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
  • - PGE zwróciło się do samorządów, aby kupowały węgiel za pośrednictwem swoich spółek bądź przedsiębiorstw i dalej dystrybuowały paliwo do klientów po to, by wyeliminować pośredników. Chodzi o to, by węgiel był bardziej dostępny i tańszy - poinformował Jacek Sasin.
  • Do tej pory do PGE zgłosiło się kilkanaście samorządów. Jednym z pierwszych miast, które odpowiedziało na apel, był Otwock.
  • Zdaniem wicepremiera, jeśli samorządy włączą się w dystrybucję węgla, może on szybciej trafić do mieszkańców i może być sprzedawany po niższej cenie. 

Wicepremier Jacek Sasin podczas wtorkowej konferencji prasowej zauważył, że "pośrednicy i nakładane przez nich marże sprawiają, że węgiel jest obecnie bardzo drogi". Dodał również, iż cieszy się, że coraz więcej samorządów odpowiada na jego apel. Jednocześnie zapewnił, że do końca roku do Polski trafi blisko 11 mln ton węgla z zagranicy.

- Jest to węgiel zmieszany. Taki węgiel jest dostępny na rynkach europejskich i z tych prawie 11 mln ton, około 3-3,5 mln ton trafi do gospodarstw domowych. To jest ilość, która zapewnia pokrycie tego ubytku, który spowodował węgiel rosyjski. W wymiarze do końca sezonu grzewczego, już w przyszłym roku ta ilość będzie jeszcze większa - dodał.

Samorządy mają najlepszą wiedzę o swoich mieszkańcach

Zdaniem Marcina Roszkowskiego, ekonomisty i prezesa Instytutu Jagiellońskiego, "rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest rozsądne".

- Mam na myśli pomysł, żeby obejść pośredników i tych, którzy ściągają węgiel po cenach światowych, które są wyższe. Jak rozumiem, jest to też pomysł, aby doszło do wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących i również trochę wzięły w tym udział samorządy, ponieważ to one mają najlepszą wiedzę, kto ma jakie potrzeby - tłumaczy Marcin Roszkowski.

"To pomoże w złagodzeniu skutków kryzysu"

Dzięki temu samorządy mogą zaangażować się w dystrybucję węgla i pomóc swoim mieszkańcom. - To jest oczywiście pomysł na sytuację kryzysową, ale w energetyce obecnie mamy kryzys - słyszymy.

Warto dodać, że w przyszłym roku import węgla do Polski ma wynieść według szacunków Ministerstwa Aktywów Państwowych 17 mln ton.

POSŁUCHAJ

02:40

"Węgiel może być tańszy". Samorządy pomogą w dystrybucji? (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 5.10.2022 r. 

Godzina emisji: 7.44

DS/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.