"Nasze podejście jest sprawiedliwe". Semeniuk o pomysłach Senatu na zamrożenie cen energii

Data publikacji: 06.10.2022 08:56
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
-  Liczę na konstruktywną współpracę w Senacie, brak obstrukcji i urealnianie propozycji, jakie są przez Senat zgłaszane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk komentując senackie poprawki do ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023. Podejście rządu określiła jako "sprawiedliwe, związane z medianą i średnim zużyciem tej energii".

Senat pracuje nad ustawą o limitach energii elektrycznej do których stosowana byłaby cena z tego roku zamiast z przyszłego. Jedna z proponowanych poprawek zakłada, że limit zużycia energii elektrycznej objęty niższą ceną dla rodzin wielodzietnych miałby być obliczany na podstawie liczby dzieci.

Nadzieje na konstruktywną współpracę

- My już zwiększyliśmy pulę kilowatogodzon (objętych niższą ceną w przyszłym roku - red.) w kontekście rodzin wielodzietnych i tych, w których są osoby niepełnosprawne - przypomniała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Wydaje się, że jest to podejście sprawiedliwe, związane z medianą i średnim zużyciem tej energii - dodała.

- Liczę na konstruktywną współpracę w Senacie, brak obstrukcji i urealnianie propozycji, jakie są przez Senat zgłaszane - dodała. - Im szybciej, tym lepiej i bezpieczniej dla gospodarstw domowych - podkreśliła.

. .

Rządowy pomysł na tańszy prąd w 2023

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Zamrożeniu cen energii towarzyszy zamrożenie stawek opłat dystrybucyjnych do wskazanych limitów zużycia. Ustawa przewiduje, że operator systemu dystrybucyjnego dla energii do limitu 2, 2,6 lub 3 MWh stosuje stawki z 2022 r., o ile są niższe od stawek, zatwierdzonych przez regulatora na 2023 r.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

17:49

Olga Semeniuk: liczę na konstruktywną współpracę w Senacie i brak obstrukcji w pracach nad zamrożeniem cen energii ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także:

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 8.15

mbl/koz

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.