Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu. Rozmowy te prowadzi mediator - bezstronna i neutralna osoba trzecia. Rozwiązywaniu problemów przy pomocy mediacji sprzyjają zasady tego postępowania, tj. poufność rozmów i dobrowolność. Udział w mediacji oznacza możliwość szybszego, tańszego i akceptowalnego dla obu stron zakończenia sporu, a także doświadczenie efektywnej, opartej na szacunku, komunikacji. - Aleksandr Iwanowicz Lebied, generał, który nie lubił wojny, mówił, że "każdy konflikt, od najmniejszej sprzeczki aż do wojen światowych, kończy się tym, że strony siadają do stołu" - zaznacza Jerzy Książek.
Mediacje rozwodowe - w trosce o dobro dziecka
Sprawy rozwodowe czasami toczą się wiele miesięcy, małżonkowie często nie potrafią dojść do porozumienia, nie tylko w kwestii podziału majątku, ale również dalszej opieki nad dziećmi. - W przypadku kiedy są dzieci, mediator jest ich adwokatem w trakcie mediacji. Strony czasami traktują dzieci jako kartę przetargową. Podstawową sprawą, której sąd oczekuje od mediacji i mediatora, jest ustalenie planu wychowawczego, który mówi o tym, jak rodzice po rozstaniu będą wychowywać dzieci - podkreśla gość Jedynki. - Sąd oczekuje informacji tj. wysokość alimentów, miejsca zamieszkania dziecka, bezpiecznej opieki nad nim. Mediatorzy opracowują to bardzo szczegółowo - wyjaśnia ekspert.
Spór w zakładzie pracy. Mediator się przydaje?
W sprawach nieporozumień indywidualnych z zakresu prawa pracy ugodowe załatwienie sprawy jest pożądanym sposobem zakończenia konfliktu. Jak tłumaczy Jerzy Książek, jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. - Obydwu stronom nie opłaca się rozprawa w sądzie, firma traci pracownika, a ten z kolei zostaje bez pracy i często bez pieniędzy na to, aby opłacić adwokata - zaznacza rozmówca Romana Czejarka. - Niektóre zakłady pracy mają wewnętrznych mediatorów. Mediator sądowy wkracza wtedy, kiedy pracodawca nie ma mediatora, który byłby u niego bezstronny i neutralny. Zawsze należy zacząć od mediacji, bo na tym się nie traci - dopowiada.
Profesjonalni mediatorzy
Wiele uczelni w Polsce prowadzi studia podyplomowe, które kształcą mediatorów. Inną formą pozyskania fachowego doradcy są różnego rodzaju kursy. Kursy są nastawione na praktykę i prowadzą je ośrodki mediacyjne, mediatorzy, którzy na co dzień mediują i są na bieżąco - informuje gość Jedynki. - W mediacjach również są zmiany, ponieważ w jednych najważniejsze są relacje, emocje, ale są też mediacje, gdzie biznes jest podstawą - podkreśla.
Jak pozyskać dobrego mediatora? - Bardzo istotna jest droga szeptana, jak możemy polecić kogoś sprawdzonego, jednak czasami sąd kieruje do mediacji i wtedy dostajemy listę mediatorów. (...) Tak jak w zawodach usługowych, mediację można traktować jako sprawę usługową - dodaje Jerzy Książek.
Tydzień mediacji
Tegoroczny Tydzień Mediacji potrwa od 17 do 21 października. Z tej okazji Centrum Mediacji organizuje dni bezpłatnych spotkań z mediatorem w warszawskich ośrodkach PCM oraz online. Szczegóły dotyczące tego, jak się zgłosić na takie spotkanie, są podane na stronie internetowej Polskiego Centrum Mediacji i na FB stowarzyszenia.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Jerzy Książek (prezes Polskiego Centrum Mediacji)
Data emisji: 20.10.2022 r.
Godzina emisji: 9.38
ans/kor
Rozwiązywanie sporów z pomocą mediatora. "Na tym nigdy się nie traci" - Jedynka - polskieradio.pl