"Wydaje się całkiem sensowną propozycją". Ekspert o nowym premierze Wielkiej Brytanii

Data publikacji: 24.10.2022 19:29
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 22:11
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rishi Sunak będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii
Rishi Sunak będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii, Autor - PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Rishi Sunak, nowy lider Partii Konserwatywnej, zostanie premierem Wielkiej Brytanii. - Może okaże się, że po Borisie Johnsonie, który odszedł w atmosferze skandalu, i po Liz Truss, która odeszła po zaledwie 45 dniach urzędowania, Rishi Sunak będzie tym właściwym rozwiązaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • Rishi Sunak będzie nowym brytyjskim premierem, pięćdziesiątym siódmym w historii. Zwyciężył w wyścigu do fotela nowego szefa Partii Konserwatywnej.
  • 100 nominacji od konserwatywnych posłów i posłanek - tyle trzeba było mieć, by zakwalifikować się do wyścigu.
  • Tylko były minister finansów spełnił ten wymóg. Jego rywalka, Penny Mordaunt, w ostatniej chwili wycofała się z rywalizacji.

Prof. Bartłomiej Toszek zwraca uwagę, że "Rishi Sunak wchodzi na stanowisko premiera i na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej w bardzo trudnym momencie". - Jak powiedziała Liz Truss, musi mierzyć się ze strasznymi kłopotami - przypomina.

Konserwatyści nie mają wyboru - muszą stanąć murem za Rishim Sunakiem, jeśli w przyszłym roku chcą myśleć o sukcesie wyborczym. - Tym bardziej, że kompromitujące odejście Liz Truss rzeczywiście postawiło ich, po Borisie Johnsonie, chyba w jeszcze trudniejszym i bardziej kłopotliwym położeniu - twierdzi.

Ekspert zwraca uwagę, że Partia Konserwatywna ma po stronie laburzystów - tj. Partii Pracy - "coraz silniejszego przeciwnika i coraz silniejszego lidera laburzystów".

Całkiem sensowna propozycja

Prof. Bartłomiej Toszek uważa, że "Rishi Sunak wydaje się całkiem sensowną propozycją". - W zasadzie wszyscy, nawet jego najbardziej zagorzali przeciwnicy polityczni, podkreślają, że jest przede wszystkim osobą bardzo stabilną, która daje szansę na wyjście z tych kłopotów - wyjaśnia gość Jedynki.

Rishi Sunak jest politykiem, który ma dość krótką karierę parlamentarną, bo zaledwie kilkuletnią. Ma jednak opinię świetnego menedżera i jest jednym z bogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. - Pamiętajmy o tym, o czym mówiła Margaret Thatcher, tj. "jeżeli dobrze zarządzasz swoją firmą, to jest szansa, że też dobrze będziesz zarządzać sprawami publicznymi". Rishi Sunak wydaje się właśnie kimś takim - mówi nasz rozmówca.

- On rzeczywiście bardzo dobrze zarządza swoimi sprawami. Razem ze swoją małżonką są jednymi z najbogatszych ludzi, a ich majątek szacowany jest w tej chwili na około 700 milionów dolarów. Kto wie, może okaże się, że po Borisie Johnsonie, który odszedł w atmosferze skandalu, i po Liz Truss, która odeszła po zaledwie 45 dniach urzędowania, Rishi Sunak będzie tym właściwym rozwiązaniem - dodaje ekspert.

Wkrótce zobaczymy, czy ma poparcie

Prof. Bartłomiej Toszek przyznaje, że również "podkreślane są pewne niepokojące kwestie". - Rishi Sunak to faktycznie wyższa klasa wyższa, a więc jego kontakt z przeciętnym Brytyjczykiem jest bardzo ograniczony. Biorąc pod uwagę, że jego kariera polityczna zaczęła się raptem w 2015 roku i jest politykiem na tyle świeżym, to pytanie brzmi, czy Partia Konserwatywna może jeszcze odwoływać się do środowisk robotniczych? - komentuje.

- O tym, jak naprawdę wygląda poparcie Rishiego Sunaka, dowiemy się jeszcze w tym tygodniu, kiedy głosować będą członkowie Partii Konserwatywnej. Dotąd mieliśmy do czynienia tylko z głosami parlamentarzystów. Jeżeli chodzi natomiast o wybory powszechne, to Rishi Sunak nie musi niczego się obawiać, ponieważ najbliższe wybory mogą odbyć się nawet w styczniu 2025 roku. Ma więc szansę porządzić spokojnie jeszcze przez dłuższy czas - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Wojna na Ukrainie zdominowała rozmowy prezydentów Polski i Macedonii Północnej. Felieton Sylwii Białek.

- Ogłoszony w niedzielę nowy skład najwyższych organów Komunistycznej Partii Chin pokazuje całkowitą dominację sekretarza generalnego Xi Jinpinga. Obawy wywołuje zaostrzona retoryka wobec Tajwanu i partnerstwo Chin z Rosją. Rozmowa z prof. Marianem Haliżakiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą w Jordanii. Materiał Wojciecha Cegielskiego.

POSŁUCHAJ

21:40

"Wydaje się być całkiem sensowną propozycją". Ekspert o nowym premierze Wielkiej Brytanii (Jedynka/Więcej świata)

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marian Haliżak (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 17.32

DS/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.