Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski w latach 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną, a także od tego roku współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości, jakimi kierowali się powstańcy warszawscy.
- Nagroda od początku nosi imię Powstańców Warszawskich, gdyż są oni dla nas wzorem, pokoleniem, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny i bliźniego i tego, że zawsze dobro drugiego człowieka jest na pierwszym miejscu - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni Nagrody i organizatorka projektu "BohaterON - włącz historię".
Wśród nominowanych dziennikarka Polskiego Radia
Przez ponad 2 miesiące kandydata do Nagrody mogła zgłosić każda pełnoletnia osoba poprzez formularz dostępny na stronie www.bohateron.pl. Komitet Organizacyjny Nagrody wyłonił tych, którzy będą mieć szansę na otrzymanie statuetki BohaterONa. Wśród nich znajduje się Edyta Poźniak, która jest szefową i autorką serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia oraz dyrektorem Polskiego Radia Kierowców.
- Radiowa działalność Edyty Poźniak to synonim profesjonalizmu, wiedzy i warsztatu na najwyższym poziomie. Wszystkie projekty poprzedzają szczegółowe badania historyczne, a ich prezentacja wyróżnia się nowoczesną i atrakcyjną dla słuchaczy w różnym wieku formą - czytamy w uzasadnieniu nominacji w kategorii Dziennikarz.
Reportaże i projekty historyczne
Edyta Poźniak jest autorką reportaży, audycji dokumentalnych, wystaw i projektów historycznych, a także słuchowisk. Przez ponad 10 lat podróżowała w różne rejony Syberii, zgromadziła własne archiwum dokumentów, nagrań dźwiękowych, zdjęć i filmów, a także relacji, które zostały wykorzystane w projektach realizowanych dla Programu 1 Polskiego Radia. Jest autorką realizowanego przez 9 miesięcy w Programie 1 Polskiego Radia cyklu "Alfabet Syberyjski" opisującego 400-letnią historię Polaków na Wschodzie.
Edyta Poźniak jest także reżyserem i scenarzystką serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Projekt został zrealizowany wspólnie z Olafem Ważyńskim dziennikarzem Programu 1 Polskiego Radia. Seria sześciu filmów ukazuje losy dzieci od wywózek na Syberię (od 1940 roku) przez ewakuację do Iranu (ówczesnej Persji) po obozy dla uchodźców na wszystkich kontynentach: Afryka, Indie, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.
W 2019 roku z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została odznaczona przez prezydenta srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim na antenach Polskiego Radia.
Źródło: Polskie Radio/YouTube
Głos można oddać online
Spośród nominowanych wyboru laureatów dokona Kapituła Nagrody złożona z powstańców warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, biznesu, historyków, osób publicznych i ambasadorów kampanii "BohaterON - włącz historię". Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.
Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy w głosowaniu online w każdej kategorii przyznają również Złote BohaterONy Publiczności. Głosowanie online będzie trwało do 8 listopada - TUTAJ.
Zobacz: Rozmowa z autorką scenariusza i reżyserką cyklu "Dzieci Syberii" Edytą Poźniak
Czytaj także:
DS/fc/mat. pras./kor.
Nagroda BohaterON 2022. Edyta Poźniak z Polskiego Radia wśród nominowanych - Jedynka - polskieradio.pl