W produkcji "Baby broker" Hirokazu Koreeda po raz kolejny opowiada o nietypowych relacjach rodzinnych i więziach, które nie muszą mieć podłoża biologicznego, a jednak są silne na tyle, by można było mówić o rodzinie. Japoński reżyser podejmował ten temat już w swoich poprzednich filmach: "Jak ojciec i syn" oraz w nagrodzonych Złotą Palmą "Złodziejaszkach". O rodzinnym cieple i więzi między przyrodnim rodzeństwem Hirokazu Koreeda opowiadał także w "Naszej młodszej siostrze".
Swój najnowszy film japoński reżyser zrealizował w Korei Południowej. W "Baby broker" Koreeda przedstawia historię matki, która pozostawiła dziecko w oknie życia. Później zaś kobieta angażuje się w znalezienie dla niego najlepszej rodziny zastępczej. W historii pojawiają się dwaj mężczyźni - tytułowi brokerzy czy też "handlarze dziećmi".
Podobnie jak w poprzednich produkcjach reżyser sięga po niekonwencjonalne pomysły. I taki też jest rozwój postaci. Dylematy etyczne bohaterów filmu są zaskakujące i czynią ich ludzkimi. Nawet jeśli daleko im do nieskazitelności moralnej.
Źródło: dobrastronafilmu/YouTube
Starcie z mordercą
Seria horrorów "Halloween" została zapoczątkowana w 1978 roku. Najnowsza część, "Halloween. Finał", to jej trzynasta odsłona. Bohaterem dwunastu z tych filmów jest seryjny morderca Michael Myers, który powraca również tym razem. Jak wiemy z poprzednich części serii, mężczyzna w wieku sześciu lat, podczas obchodów święta Halloween, dokonał swojego pierwszego morderstwa. Trafił wówczas do szpitala psychiatrycznego, z którego uciekł jako dorosły człowiek. Od tego momentu Michael prowadzi serię morderstw; rozpoczął ją od swojej rodziny, a następnie polował na własną siostrę, Laurie Strode (w tej roli Jamie Lee Curtis).
Za reżyserię "Halloween. Finał" po raz trzeci odpowiada David Gordon Green. Akcja filmu dzieje się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w ubiegłorocznym "Halloween zabija". Ścieżki Michaela Myersa i jego siostry przetną się po raz kolejny. Laurie w tym czasie zamieszkała z wnuczką i stara się żyć normalnym życiem oraz zapomnieć o bracie. Tym bardziej, że ten był nieobecny w jej życiu przez ostatnie lata. Okazuje się jednak, że Laurie ponownie będzie musiała skonfrontować się ze złem w postaci Michaela Myersa.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- W Magazynie Bardzo Filmowym mówiliśmy o tym, że Marcin Dorociński zagra u boku Toma Cruise’a w kolejnej części "Mission Impossible". Przy tej okazji mogliśmy usłyszeć wywiad Joanny Sławińskiej z tym wybitnym polskim aktorem z 2017 r. Rozmowa została przeprowadzona 5 lat temu, przy okazji premiery duńskiego filmu "Małżeńskie porachunki" z jego udziałem.
- Poza tym w audycji o nowym filmie laureata Oscara za film "Ida", reżysera Pawła Pawlikowskiego. Produkcja ma się rozpocząć w 2013 roku, a zagrają w niej wielkie amerykańskie gwiazdy - nagrodzony Oscarem za rolę w "Jokerze" Joaquin Phoenix i Rooney Mara nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Dziewczyna z tatuażem" i drugoplanową rolę w filmie "Carol".
- Warszawa żegna się powoli z festiwalem "Ukraina! Festiwal Filmowy". Wydarzenie będzie jednak kontynuowane w innych polskich miastach oraz w wersji online. Joanna Sławińska rozmawiała z Beatą Bierońską-Lach, organizatorką i szefową przeglądu.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 23.09
qch/kor
"Baby broker" i nie tylko. Premiery filmowe na koniec października - Jedynka - polskieradio.pl