Utrzymują ślady polskiej pamięci. Dzisiaj wiążą się z historią, konserwacją i renowacją, a także walorami artystycznymi architektury i sztuki cmentarnej. O kulturze cmentarnej opowie dr Magda Gutowska z Instytutu Polonika.
Wspomnienie Stanisława Koguciuka zwanego Nikiforem z Pławanic, jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych, który urodził się 1 maja 1933 r. w małej wsi Jankowce, w powiecie Luboml na Wołyniu, w rodzinie rzymskokatolickiej. W 1945 r. w wyniku akcji repatriacyjnej, wraz z rodzicami i starszym bratem przyjechał do wsi Pławanice w gminie Kamień, w powiecie Chełm na Lubelszczyźnie. Zmarł w 2022 r.
Wspomnienie Danyla Pertsova. Wybitny muzyk i kompozytor ukraiński, wykonawca muzyki dawnej, budowniczy instrumentów. Związany z polskim środowiskiem muzyki tradycyjnej, w Polsce znany przede wszystkim z zespołu Chorea Kozacka. Pertsov urodził się w Kijowie, w 1973 r. Jako kompozytor debiutował w roku 1992, utworem „Kondukt Babiego Jaru”. Muzyką tradycyjną zainteresował się na studiach, w tym czasie zaczął także grać na instrumentach dawnych. Danylo Pertsov był niezwykle utalentowanym artystą, podchodzącym do muzyki od wielu stron, zawsze z wyjątkowym wyczuciem.
Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Data emisji: 29.10.2022
Godzina emisji: 18.10