Rosja uznana za sponsora terroryzmu. Dr Anusz: to pokazuje jedność Zachodu

Data publikacji: 23.11.2022 18:53
Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 08:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
New resolution adopted by EU Parliament on Belarus 24.11.2022.
New resolution adopted by EU Parliament on Belarus 24.11.2022., Autor - Shutterstock/Alexandros Michailidis
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsora terroryzmu. Oznacza to, że kraj jest oceniany jako państwo sięgające po metody terrorystyczne. - To pokazuje jedność Zachodu. To ważne, bo Rosja cały czas próbuje grać na podział w państwach zachodnich - ocenia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.

Za przyjęciem rezolucji głosowało ponad 500 posłów PE. Głosowanie miało miejsce na krótko przed zmasowanym ostrzałem ukraińskich miast przez Rosjan. - Dzisiejszy dzień jest potwierdzeniem tego, że dobrze się stało, że ta ustawa została przyjęta. Myślę, że była ona jednak spóźniona. Mam trochę wrażenie, że Parlament Europejski to instytucja, która z pewnym opóźnieniem reaguje na to, co dzieje się na Ukrainie. Na szczęście nadrabiają teraz czas - komentuje dr Andrzej Anusz.

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata" przyjęcie uchwały pokazuje jedność Zachodu. - Tak dominująca większość pokazuje, że jest jedność między państwami Zachodu. To też bardzo ciekawe, bo pojęcie państwa sponsorującego terroryzm nawiązuje do ataku na Stany Zjednoczone sprzed dwudziestu lat. To jest de facto powrót do tych samych określeń. Pamiętamy, jak Stany Zjednoczone też domagały się u różnych instytucji międzynarodowych różnych uchwał. Tylko wtedy to dotyczyło państw świata arabskiego. W tej chwili Rosja jest postawiona na równi z tymi państwami sponsorującymi terroryzm - zauważa ekspert.

Czytaj także:

Terroryzm trwający dekady

W treści rezolucji wskazano, że korzystanie metod terrorystycznych nie jest niczym nowym w przypadku Rosji. Jako przykłady, oprócz agresji na Ukrainę, podano między innymi wydarzenia z Czeczenii i Gruzji oraz granie wrakiem samolotu Tu-154 w przypadku katastrofy w Smoleńsku. Ekspert z Instytutu Józefa Piłsudskiego ocenia, że przyjęta dziś rezolucja może przełożyć się na sankcje nałożone na Rosję. - Ta uchwała jest podsumowaniem tego, co działo się już w ostatnich kilkudziesięciu latach. (...) To pokazuje, że sponsoring terroryzmu po stronie Rosji nie jest kwestią ostatnich kilku miesięcy - zaznacza dr Andrzej Anusz.

Podobne uchwały przyjęto m.in. w Litwie, Łotwie i Estonii. Również polski senat uchwalił dokument uznający rosyjskie władze za reżim terrorystyczny. O to, by kolejne państwa zdecydowały się na podobny krok, apelowało także Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. - Mam nadzieję, że oczywiście polski sejm przyjmie taką uchwałę i inne kraje pójdą tym tropem. Parlament Europejski w tym wymiarze dał pewien kierunek i przełamał pewną barierę. Spodziewam się, że parlamenty państw europejskich przyjmą podobne uchwały - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia.

Ponadto w audycji:

- Masowy ostrzał ukraińskich miast przeprowadzony przez Rosjan. W wyniku ataku znaczna część Ukraińców nie ma dostępu m.in. do prądu. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała projekt przepisów dotyczący limitów cenowych na gaz. Gość: Wojciech Jakóbik, portal Biznesalert.

- European Space Agency zaprezentowała kandydatów na europejskich astronautów. Łącznie, do pierwszego i rezerwowego składu, wybrano siedemnaście osób. Wśród kandydatów rezerwowych znalazł się kandydat z Polski - dr Sławosz Uznański. Felieton Przemysława Lisa.

POSŁUCHAJ

18:55

Rosja uznana za sponsora terroryzmu. Dr Anusz: "To pokazuje jedność Zachodu" (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), Wojciech Jakóbik, (portal Biznesalert)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 17.32

qch/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.