"Czad i ogień. Obudź czujność". Ponad 700 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia

Data publikacji: 26.11.2022 08:30
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 14:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe
O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe, Autor - Shutterstock/Brian A Jackson
W sobotę, 26 listopada, na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszyła ogólnopolska kampania MSWiA oraz Polskiego Radia "Czad i ogień. Obudź czujność", w którym można wygrać czujki czadu i dymu. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Konkursy są prowadzane na antenach Polskiego Radia, zarówno w programach porannych, jak i popołudniowych. Polskie Radio będzie również emitowało spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

W audycjach w charakterze ekspertów wezmą udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem z obszaru ochrony przeciwpożarowej. Strażacy odpowiedzą także na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.  

W Programie 1 Polskiego Radia konkursy prowadzone będą w audycjach: "Sygnały dnia", "Cztery pory roku", "Ekspres Jedynki" oraz "Czas pogody". Ponadto czujki czadu i dymu będzie można zdobyć na antenie radiowej Dwójki oraz Trójki, Polskiego Radia Dzieciom oraz Polskiego Radia Kierowców.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. 

-  Od października było już blisko cztery tysiące pożarów w budynkach mieszkalnych i blisko pół tysiąca zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. Jest to duże niebezpieczeństwo w sezonie jesienno-zimowym - mówi w "Wolnej sobocie z Jedynką" rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski i dodaje, że od 1 października z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 16 osób. - W całym roku to już jest ponad 50 osób. Dzisiaj rano dostałem informację o kolejnych dwóch ofiarach śmiertelnych - informuje. 

POSŁUCHAJ

09:45

"Czad i ogień. Obudź czujność". Rozmowa z bryg. Karolem Kierzkowskim (Wolna sobota z Jedynką)

- Dlatego przestrzegamy i przypominamy. Pamiętajmy o profilaktyce. Podstawa to obowiązkowe przeglądy instalacji i przewodów wentylacyjnych. Czyścimy kominy. Warto zainstalować czujkę tlenku węgla tam, gdzie mamy piecyki czy inne urządzenia grzewcze i czujnik dymu, który powinien znaleźć się w każdym domu. Czujka to tani sposób, który naprawdę zwiększa nasze bezpieczeństwo - podkreśla gość radiowej Jedynki. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.

*

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Rozmawiał: Daniel Wydrych i Patryk Michalski

Gość: Bryg. Karol Kierzkowski (rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 8.20

kh

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.