20 listopada niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. Polski minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył, że przyjął tę propozycję z satysfakcją, następnie zaproponował, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały rozmieszczone na terenie Ukrainy, gdzie zapewnią skuteczniejszą ochroną polskiego nieba i ukraińskiego. Niemcy do tej propozycji odniosły się krytycznie.
Zaskakująca sugestia
Ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski powiedział, że sprawa rozmieszczenia rakiet Patriot na Ukrainie powinna zostać uzgodniona przez Berlin i Kijów. W Programie 1 Polskiego Radia ambasador dodał, że w konsultacjach mogłaby także uczestniczyć Warszawa. Tomasz Szatkowski dodał, że deklaracja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, iż o rozmieszczeniu rakiet powinny decydować państwa członkowskie, nie była żadnym zaskoczeniem.
- Zaskoczeniem była sugestia, że NATO miałoby decydować, czy Niemcy mają przekazać broń Ukrainie. Niemcy są zwolennikiem podejścia, w którym NATO formalnie nie jest zaangażowane w proces decyzyjny związany z popieraniem Ukrainy - powiedział gość "Sygnałów dnia".
Co można przekazać?
Zauważył też, że w przestrzeni publicznej ze strony czynników rządowych w Berlinie często słyszeliśmy w ostatnich miesiącach, że istnieje jakaś umowa między członami NATO, która zabrania przekazywania Ukrainie np. ciężkiego sprzętu czy czołgów.
- To absolutna nieprawda. Żadne tego typu ustalenia nie zapadły w gronie NATO - podkreślił.
Szatkowski przypomniał natomiast, że sekretarz generalny NATO stwierdził, że w niektórych przypadkach jest bardziej istotne dla naszego bezpieczeństwa przekazanie sprzętu Ukrainie niż utrzymanie pewnych norm, jeśli chodzi o zapasy uzbrojenia i amunicji.
Zmiana na plus
Ambasador Polski przy NATO ocenił, że na poziomie politycznym sytuacja, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy, jest jak "kot Schrödingera".
- Z jednej strony trwa dyskusja, sekretarz generalny zachęca, a z drugiej strony jest weto niektórych państw, sprzeciw, niechęć - wskazał.
Dodał, że postawa niektórych państw zmieniała się na plus, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy, a pozytywną transformację przeszły niektóre kraje Południa. Z kolei często krytykowana Francja jest jedynym obok Polski państwem, które dostarcza Ukrainie całe systemy artyleryjskie.
- To znaczy nie tylko to, co strzela, ale też system kierowania ogniem, skuteczną amunicję - dodał.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Tomasz Szatkowski (ambasador RP przy NATO)
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 8.15
fc/kor
Niemieckie patrioty na Ukrainie. Szatkowski: to kwestia bilateralnych ustaleń między Berlinem, a Kijowem - Jedynka - polskieradio.pl