"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - przekazał PKN Orlen.
W programie "W samo południe" ekonomista Marcin Roszkowski przyznał, że to dobry przykład derusyfikacji rynku energii.
- To jest już finał tego połączenia (...) Saudi Aramco wydobywa surowiec, który my potrzebujemy. Nie jest odosobnionym przypadkiem, żeby firmy, które mają surowiec stawały się mniejszościowym udziałowcem w infrastrukturze - wyjaśnił ekonomista.
Marcin Roszkowski podał przykład Amerykanów, którzy od lat taką strategię z Saudami mają.
- Oczywiście kupują bardzo dużo ropy od nich, ale też Saudowie inwestują na ich rynku kapitałowym, czyli jakby wiążą ich, wpuszczają na swój rynek, po to, żeby te pieniądze wracały też do amerykańskiej gospodarki - mówił ekonomista.
Przyznał, że teraz mamy partnera, który zainwestował w naszym regionie, więc to nie jest tak, że transfer gotówki skierowany będzie na bliski wschód, ale mamy również nowego inwestora na rynku.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznaczył, że zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Prowadził: Henryk Szrubarz
Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 1.12.2022
Godzina: 12.25
Derusyfikacja rynku energii. Ekonomista: umowa PKN Orlen z Aramco to dobry przykład - Jedynka - polskieradio.pl