"Pomoc materialna ratuje życie". Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia

Data publikacji: 01.12.2022 13:36
Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 15:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkanka zniszczonego po rosyjskim ataku miasta Borodzianka k. Kijowa
Mieszkanka zniszczonego po rosyjskim ataku miasta Borodzianka k. Kijowa, Autor - PAP/Viacheslav Ratynskyi
Minęło już 9 miesięcy od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Ukraińcy cały czas potrzebują naszego wsparcia. - Pomoc materialna w tej chwili ratuje życie. Jest ona teraz najważniejsza, ponieważ zbliża się zima, a widzimy jak Rosjanie brutalnie niszczą ukraińską infrastrukturę energetyczną - mówi Anton Marczyński, szef Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia. W jaki sposób możemy pomóc?

Anton Marczyński przyznaje, że liczy się każde wsparcie, materialne, psychiczne, czy nawet sama przychylność i uprzejmość wobec Ukraińców. Podkreśla jednak, że w związku z niszczeniem przez Rosjan infrastruktury energetycznej, nasi wschodni sąsiedzi potrzebują głównie pomocy materialnej.

- Potrzeba przede wszystkim tych środków, które pomogą w jakiś sposób temu przeciwdziałać. Są to generatory, które można kupować w Polsce i wysyłać na Ukrainę do prywatnych odbiorców lub instytucji, takich jak na przykład szpitale - wyjaśnia.

Dziennikarz przytacza przykład Odessy, która w ubiegłym tygodniu była po raz kolejny ostrzeliwana. - W szpitalu generatory mogły działać tylko przez 10 godzin, po czym lekarze przygotowali już specjalne torby, by ręcznie pompować powietrze do płuc dzieci podłączonych do respiratorów - wspomina.

Internet obiegły również zdjęcia z innego szpitala na terenie Ukrainy, gdzie lekarze wykonywali operację na sercu dziecka, oświetlając się telefonami komórkowymi, ponieważ nie było prądu.

Każdy pomaga jak może

Pomoc dla Ukraińców płynie z różnych stron. Generatory przesyłane są przez państwa, jak i instytucje. Pomagają także zwykłe osoby.

- Przedwczoraj rozmawiałem z jednym z Polaków, który organizuje zakup samochodów dla jednostek wojskowych. Samodzielnie kupuje je na przykład w Anglii i przewozi do Bachmutu czy Mikołajowa. Dostarczył już 44 samochody. To także ratuje życie - mówi Anton Marczyński.

Każdy z nas może przekazać pieniądze na pomoc Ukraińcom. Możemy też brać udział w zbiórkach, gdzie kupujemy konkretne produkty na wybrany cel. Anton Marczyński twierdzi, że to my decydujemy, w jaki sposób chcemy pomóc. Zaznacza jednak, że "jeśli mamy zaufanie do prywatnych osób, a one są związane z kimś po tamtej stronie granicy, to czasem jest to lepsze, a na pewno szybsze rozwiązanie".

Polskie Radio wspiera Ukrainę

Polskie Radio już 24 lutego rozpoczęło emisję - jako pierwszy nadawca w Polsce - specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Następnie uruchomienie Polskiego Radia dla Ukrainy było konsekwentnym działaniem publicznego nadawcy wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół.

W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie. O tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również wskazówki i niezbędne informacje dla Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, np. gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

Na stronie Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia możemy również dowiedzieć się, w jaki sposób pomóc Ukraińcom.

POSŁUCHAJ

08:08

"Pomoc materialna ratuje życie". Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia (Cztery pory roku/Jedynka)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Anton Marczyński (szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia)

Data emisji: 1.12.2022 r. 

Godzina emisji: 9.38

DS

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.