Nieoceniony promotor polskiej muzyki. Borowicz z Nagrodą Mediów Publicznych

Data publikacji: 05.12.2022 21:20
Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 12:13
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dyrygent Łukasz Borowicz podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie
Dyrygent Łukasz Borowicz podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie, Autor - PAP/Marcin Obara
Poznaliśmy nazwiska zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea. Nagrodę w kategorii Muzyka Polskie Radio przyznało Łukaszowi Borowiczowi, wybitnemu dyrygentowi i promotorowi polskiej muzyki. - Szuka absolutnie muzyki nieznanej i zapomnianej, a następnie ją odnajduje, nagrywa i przedstawia światu - mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.
  • Pierwszy raz Nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku. W 2019 roku, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie.
  • Tegorocznym laureatem Nagrody w kategorii Muzyka został Łukasz Borowicz.
  • Łukasz Borowicz otrzymał Nagrodę za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.
  • Pozostałe Nagrody otrzymali: prof. Andrzej Zybertowicz (Słowo), Maria Dłużewska (Obraz) i Leszek Długosz (Idea).

Polskie Radio uhonorowało w poniedziałek (5.12) Łukasza Borowicza Nagrodą Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

Łukasz Borowicz zarejestrował dla Polskiego Radia prawie osiemset utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

- Orkiestra Polskiego Radia jest zespołem, z którym jestem bardzo związany emocjonalnie. Przez osiem lat miałem zaszczyt kierować nią, będąc jej dyrektorem artystycznym. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia i praktycznie na antenach całego świata udało nam się zaprezentować muzykę związaną z twórczością XIX-wieczną, XX-wieczną i najnowszą. Były dziesiątki płyt, które udało się zrealizować z najwybitniejszymi polskimi artystami operowymi - mówił w Programie 1 Łukasz Borowicz.

Sercem Orkiestry Polskiego Radia jest studio im. Witolda Lutosławskiego. Tak też uważa laureat Nagrody. - Jest to miejsce, które emanuje energią muzyczną, nie tylko na całą Polskę, ale daleka poza Polskę. Jest znane wśród artystów na całym świecie, odwiedzających już przez dziesięciolecia to studio, jako miejsce o wybitnej akustyce i miejsce, gdzie kreowane są szczególnie pod względem fonograficznym niemające sobie równych wydarzenia. Poza tym wierna publiczność, bo nie zapominajmy, że oprócz działalności nagraniowej jest tam prowadzona także aktywna działalność koncertowa (…). Studio im. Lutosławskiego jest klejnotem w koronie polskiej akustyki - stwierdził.

Bogata dyskografia

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin, m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award.

Z kolei Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Jego nagrania z polską muzyką fortepianową uhonorował również Magazyn BBC Music.

POSŁUCHAJ

38:58

"To wybitny polski dyrygent". Łukasz Borowicz z Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka (Jedynka/Audycja specjalna)

Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów

Łukasz Borowicz jest związany od kilkunastu lat z Filharmonią Poznańską, a w poprzednim sezonie został jej głównym dyrygentem. - Jest to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów w minionych co najmniej kilku dekadach - przyznaje Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.

Zdaniem Wojciecha Nentwiga Łukasz Borowicz jest niesamowicie pracowitym człowiekiem i osobą, która, idąc własną drogą twórczą i artystyczną, szuka tego, co w muzyce jest najważniejsze. - Szuka absolutnie muzyki nieznanej i zapomnianej, a następnie ją odnajduje, nagrywa i przedstawia światu, bo nagrywa płyty dla największych wytwórni (…). Pokazuje światu utwory i kompozytorów, których naprawdę warto poznać - dodaje gość Jedynki.

Czytaj także:

Audycja: Audycja specjalna

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 5.12.2022 r.

Godzina emisji: 22.14

DS/kor

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.