- Pojawiły się propozycje rozwadniania 9 pakietu sankcji, a także też łagodzenia tych już dotychczas przyjętych. To stało się wśród zaskoczeniu krajów, szczególnie tych jastrzębi, czyli państw, które chcą jak najostrzej uderzać w Rosję sankcjami które nawet zgodziły się na to, by ten 9 pakiet był nieco skromniejszy, ale żeby można go było szybko przyjąć.
- Kilka krajów - według korespondentki, Niemcy, Francja i Hiszpania, Włochy, Belgia, uważają, że na poziomie narodowym, poszczególne kraje mogłyby same decydować o odmrażaniu blokowanych majątków tych osób, wobec których już wprowadzono sankcje. Ta lista liczy 1200 osób - dodaje korespondentka.
Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że powodem braku zgody jest zbyt dużo wyłączeń zaproponowanych do projektu dziewiątego pakietu sankcji. Pojawiła się na przykład propozycja, by kraje, na poziomie narodowym, mogły odmrażać aktywa osób, które zostały objęte wcześniej unijnymi sankcjami, a które działają w sektorze rolnym.
- Dzieje się to pod płaszczykiem bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów z naszego regionu.
Inny dodał, że argumentacja jest taka, by uwolnić statki stojące w portach ze zbożem. Tyle, że - jak podkreślał - to kłamstwa rosyjskiej propagandy, że problemy z dostawami zboża to wina unijnych sankcji. W tej sprawie jeszcze będą toczyć się trudne rozmowy, bo za takimi rozwiązaniami jest grupa krajów.
- Wśród nich te, które nieszczególnie były chętne do nakładania sankcji - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Dodatkowo Węgry zażądały wykreślenia z czarnej unijnej listy członków rosyjskiego rządu.
Tymczasem Szwecja, ku zaskoczeniu wielu, stanęła w obronie Roskomnadzoru, który zaciska pętle cenzury w Rosji.
Czytaj też:
Audycja: W samo południe
Prowadził: Paweł Lekki
Gość: Beata Płomecka
Data emisji: 10.12.2022
Godzina: 12:21
IAR/mn
Brak jedności UE ws. 9 pakietu sankcji wobec Rosji. Płomecka: pojawiło się zbyt dużo wyłączeń - Jedynka - polskieradio.pl