Czujniki czadu. Jak działają i dlaczego warto w nie inwestować?

Data publikacji: 12.12.2022 12:00
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 07:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czujnik czadu może uratować życie
Czujnik czadu może uratować życie , Autor - wavebreakmedia/shutterstock
Sezon grzewczy niestety przynosi kolejne ofiary zatrucia tlenkiem węgla. Jak ustrzec się przed zatruciem? Dlaczego warto zainwestować w czujniki czadu i jak one działają?

"Cichy zabójca"

Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego procesu spalania węgla i substancji pochodzenia organicznego, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle", dlatego tak ważne jest zainstalowanie w domach czujnika czadu. - Wykrywa on tlenek węgla, czyli tę substancję, która wydziela się w procesie niepełnego spalania - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. - Czadu nie zobaczymy ani nie wyczujemy, to jest tzw. cichy zabójca, a dzięki czujnikom jest wykrywalny - dodaje. 

Objawy zatrucia nie są charakterystyczne. Stopień zatrucia zależy nie tylko od zawartości tlenkowęglowej hemoglobiny we krwi, ale przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu wdychanym, czasu trwania narażenia i od aktywności ruchowej poszkodowanego.

źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Youtube 

Bardzo ważna jest wentylacja 

- Wentylacja w naszych domach jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o zatrucia tlenkiem węgla. Jeśli jest niewłaściwa, nie ma świeżego powietrza, piec nie ma z czego ciągnąć paliwa, jakim jest tlen, i produkuje tlenek węgla - tłumaczy gość Jedynki. - Najgorsze, co możemy zrobić, to zasłonić kratkę wentylacyjną w pomieszczeniu, gdzie znajduje się piecyk. Jeżeli jest to łazienka, to klasycznym przykładem może być kąpiel w wannie, gdzie może dojść do utraty przytomności - zaznacza. 

Czujnik czadu jest praktycznym urządzeniem, coraz częściej montowanym w budynkach mieszkalnych. Został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby wykrywać nawet najmniejsze stężenie niebezpiecznych substancji ulatniających się w domu. - Tlenek węgla jest na tyle zabójczy, że możemy bardzo szybko stracić przytomność i się nie obudzić. Były takie przypadki już na początku sezonu grzewczego, kiedy kratki wentylacyjne były zasłonięte, a ktoś uszczelnił okno i już się niestety nie obudził - zaznacza bryg. Karol Kierzkowski. 

700 czujek czadu i dymu dla słuchaczy PR 

Z uwagi na to, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem, na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszyła ogólnopolska kampania MSWiA oraz Polskiego Radia "Czad i ogień. Obudź czujność", w ramach której można wygrać czujki czadu i dymu.

Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Konkursy są prowadzane na antenach Polskiego Radia, zarówno w programach porannych, jak i popołudniowych. W Programie 1 Polskiego Radia konkursy prowadzone będą w audycjach: "Sygnały dnia", "Cztery pory roku", "Ekspres Jedynki", "Wolna sobota z Jedynką", "Czas Pogody".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.


POSŁUCHAJ

07:59

Czujniki czadu. Jak działają i dlaczego warto w nie inwestować? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: bryg. Karol Kierzkowski (Państwowa Straż Pożarna)

Data emisji: 13.12.2022 r. 

Godzina emisji: 9.35

ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.