Władze PRL chciały "fizycznej eliminacji" Solidarności
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na taki krok? Jak tłumaczył Sławomir Cenckiewicz, Solidarność "nie wpisywała się w ramy ustrojowe Polski Ludowej". Nie dało się jej okiełznać i jedynym rozwiązaniem okazała się "fizyczna eliminacja". Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał o tysiącach aresztowań, "drakońskich przepisach prawnych", "wyrokach śmierci", masowej emigracji i zamordyzmie, które "trwały praktycznie przez całą dekadę lat 80.".
Czytaj również:
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz poinformował, że pierwsze dokumenty, które zawierają koncepcje wprowadzenia stanu wojennego, datowane są na wrzesień 1980 r. Jest to szczególnie istotne - tłumaczył - bo władze PRL miały tego typu pomysły już wówczas, a tłumaczyły swoje postępowanie w grudniu 1981 r. "nieodpowiedzialnością Solidarności" właśnie w tym roku.
"Ocean krzywd"
Odnosząc się do bilansu stanu wojennego, historyk mówił, że są sytuacje "wymykające się jednoznacznym ocenom", ale ich ofiary są właśnie ofiarami decyzji władz PRL. - To są różnego typu niewyjaśnione do końca zabójstwa, niektóre funkcjonujące jako skutecznie przeprowadzone "samobójstwa". To są też wypadki przy okazji przegrupowywania dużych sił milicyjnych czy wojskowych - mówił. Poinformował, że odkrył niedawno historię przejechania przez czołg "Bogu ducha winnego" obywatela. - Tych ofiar niewątpliwie było dużo, jak na te czasy - ocenił.
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: dr hab. Sławomir Cenckiewicz (WBH)
Data emisji: 13.12.2022 r.
Godzina emisji: 12.20
ms/IAR, PR1
kor
"Nieprawdopodobny ocean krzywd". Cenckiewicz o realiach stanu wojennego - Jedynka - polskieradio.pl