Rozpoczęło się od latania szybowcami
W starożytności dominował pogląd, że ziemia jest nieruchoma, a wszystkie otaczające ją planety krążą wokół niej. Tę geocentryczną teorię obalił Mikołaj Kopernik w 1543 roku, tworząc układ heliocentryczny, według którego Słońce jest w centrum układu planetarnego, a Ziemia to jedna z planet obiegających słońce. W kosmos razem z gen. Hermaszewskim w 1978 roku poleciała faksymilia pierwszej księgi "O obrotach ciał niebieskich" oraz rysunki systemu słonecznego Mikołaja Kopernika.
Jednak przygoda gen. Hermaszewskiego z lataniem rozpoczęła się od szybowców. W 1960 roku zaczął latać na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W roku 1961 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. - Latałem na szybowcach, to były piękne chwile. W Grudziądzu w '61 roku po raz pierwszy zaznałem smaku prawdziwego latania, to był czas kształtowania charakteru i czasu wtajemniczenia - mówił podczas archiwalnego wywiadu gen. Mirosław Hermaszewski.
Popularyzator nauki
Jak podkreśla red. Robert Szaj, gen. Hermaszewski był nie tylko wybitną postacią, jeżeli chodzi o loty w kosmos, ale przede wszystkim wielkim popularyzatorem wiedzy o kosmosie. - W sposób bardzo jasny i klarowny tłumaczył wiele rzeczy - mówi. - Umiał opowiadać pięknie o kosmosie dzieciom, a to nie każdy potrafi. Było wielką sztuką dotrzeć do najmłodszego odbiorcy. (...) Spotykał się z młodzieżą, z dziećmi, również po to, żeby opowiadać o swojej niesamowitej kosmicznej przygodzie. Opowiadał im też o drodze. Często dzieci go pytały, co zrobił, żeby zostać kosmonautą czy astronautą - zwraca uwagę gość Jedynki.
Cenne chwile z gen. Hermaszewskim
Prof. Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN na antenie radiowej Jedynki wspomina znajomość z generałem Hermaszewskim. - On odwiedzał centrum nie jako słynny kosmonauta, tylko przyjaciel. Nikt tak nie potrafił opowiadać o kosmosie jak on - przyznaje prof. Stanisławska. - Jego gawędy ze spotkań pełne humoru, a czasami wzruszające, były świetne. Ostatnio miałam okazję spotkać się z Mirosławem Hermaszewskim na obchodach 10-lecia Polski w ESA. W momencie, kiedy była przerwa, otoczył go wianuszek ludzi, dlatego nie można było nawet się do niego dostać - opowiada.
- Był bardzo aktywnym członkiem w Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. On po prostu znał tę tematykę, nie zatrzymywał się na tym pierwszym locie w 1978 roku. On cały czas w tym kosmosie żył - przyznaje prof. Iwona Stanisławska.
Spotkania w całej Polsce
Do niedawna gen. Hermaszewski był zapraszany na spotkania w całej Polsce, by opowiadać o swojej wyprawie i popularyzować kosmonautykę. - On w sposób fantastyczny potrafił opowiadać o kosmosie, odwoływał się do duchowości, do przemian, które następują w człowieku, który przebywa w kosmosie - zaznacza red. Robert Szaj. - Zarówno młodzież, jak i seniorzy, którzy ze mną współpracują, bardzo przeżyli odejście gen. Hermaszewskiego, ale też dziękowali mu za bardzo dobrą energię i bardzo dużą wiedzę, którą przekazywał podczas wszystkich spotkań - dodaje.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
Wiedza i badania naukowe bezpośrednio przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą, szczególnie teraz, zimą. Jaka jest możliwość przeżycia człowieka tonącego, szczególnie zimą, gdy wpadnie do wody? Jak krystalizuje lód, od czego to zależy i kiedy jego grubość daje gwarancję bezpieczeństwa, gdy wchodzimy np. na zamarznięte jezioro lub rzekę? Co to jest szpilkowanie lodu i jak to wpływa na jego grubość? Czym jest śniegolód i jak działa prawo Venturiego? Na nasze pytania odpowiedział ekspert: Michał Puszkarski - instruktor żeglarstwa.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: red. Robert Szaj (dyrektor TVP Nauka, publicysta, autor książek popularnonaukowych), prof. Iwona Stanisławska (Centrum Badań Kosmicznych PAN), Michał Puszkarski (instruktor żeglarstwa)
Data emisji: 15.12.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/kor
Gen. Mirosław Hermaszewski i jego rola w historii polskiej astronautyki - Jedynka - polskieradio.pl