Eryk Kulm z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Bielenia: bez niego nie byłoby "Filipa"

Data publikacji: 16.12.2022 11:00
Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:13
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Eryk Kulm podczas Gali wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2022 w Warszawskim Kinie Luna
Eryk Kulm podczas Gali wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2022 w Warszawskim Kinie Luna, Autor - PAP/Marcin Obara
Poznaliśmy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Został nim Eryk Kulm, który w filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego stworzył kreację "silnego człowieka, który tkwiąc w potrzasku, nie rezygnuje z siebie". - Eryk jest absolutnie sercem tego filmu, bez niego by go nie było - podkreśla aktor Bartosz Bielenia, jeden z jurorów konkursu. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy także rozmów z nominowanymi do nagrody młodymi i zdolnymi aktorami. 
  • Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego ogłoszono w poniedziałek, 12 grudnia, podczas gali w warszawskim kinie Luna. 
  • W gronie nominowanych - obok Kulma - znaleźli się: Mikołaj Kubacki, Michalina Łabacz, Magdalena Wieczorek, Jan Hrynkiewicz. 
  • Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Bartosz Bielenia, Agnieszka Kurzydło, Ola Salwa, Agnieszka Smoczyńska i Justyna Sobczyk.

Nagroda dla Eryka Kulma

Tytułowy bohater Filip w filmie Michała Kwiecińskiego jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc sam w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Eryk Kulm jr w rozmowie z Joanną Sławińską podkreśla, że jest to opowieść o próbie udźwignięcia traumy. - Ten film jest nie tylko wojenny, jest dzisiejszy, każdy z nas często nie wie, co robić. Ja też często - oczywiście nie w takim wymiarze jak bohater filmu - czuje się takim Filipem - przyznaje aktor. 

W werdykcie jury czytamy: "Po burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się przyznać tegoroczną nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za radykalność i odwagę w interpretacji roli, za rozpiętość i dojrzałość użytych środków aktorskich, za stworzenie nieoczywistej postaci człowieka prześladowanego, obdarzonego niezwykłą wewnętrzną siłą, za stworzenie roli, która jest sercem filmu". - Chciałem bardzo podziękować Michałowi Kwiecińskiemu, że zobaczył we mnie Filipa i uwierzył, że mogę dać radę. Zaufał mi, mimo że nie miałem na koncie żadnej głównej roli - dodaje Eryk Kulm. 

źródło: TVP Bądźmy Razem/Youtube

Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Bartosz Bielenia, Agnieszka Kurzydło, Ola Salwa, Agnieszka Smoczyńska i Justyna Sobczyk. - Długo dyskutowaliśmy, jakie kryteria wybrać. Role się od siebie różnią środkami, które zostały dobrane przez aktorów, czy też sposobem, w jaki zostali wyreżyserowani - przyznaje Bartosz Bielenia. 

Nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 

W gronie nominowanych - obok Kulma - znaleźli się: Mikołaj Kubacki (nominowany za rolę zamożnego maturzysty Kamila Wilka w "Apokawixie" Xawerego Żuławskiego), Michalina Łabacz (nominowana za rolę Kaśki w "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego), Magdalena Wieczorek (nominowana za rolę raperki Sandry w "Zadrze" Grzegorza Mołdy) oraz Jan Hrynkiewicz (nominowany za rolę prowadzącego gospodarstwo Bartka w "Słoniu" Kamila Krawczyckiego).

Mikołaj Kubacki, który portretuje Kamila Wilka w "Apokawixie", zaznacza, że rola w filmie była dla niego wyzwaniem. - W tym przypadku było to spotkanie z Xawerym Żuławskim, dla mnie to była poprzeczka, do której chciałem doskoczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. - Ten film jest o przyjaźni, rodzinie i podejściu do drugiej osoby, przeciwnościach, które nam funduje świat - podkreśla. 

Czy film jest sygnałem ostrzegawczym, jeżeli chodzi o ochronę naszej planety? - Myślę, że jest podjęciem ważnego tematu w tle, który pomaga w zrozumieniu tych młodych ludzi, z czym się oni zmagają, z czym nasi rodzice nas zostawili i z czym my zostawiamy przyszłe pokolenia - ocenia Michał Kubacki. - Całe myślenie o ludzkiej naturze jest mi bliskie, ponieważ mam bardzo dobry kontakt z naturą - przyznaje Joannie Sławińskiej. 

źródło: Nextfilmpl/Youtube

Rola kobiety - raperki 

Za rolę raperki Sandry w filmie "Zadra" Grzegorza Mołdy została nominowana Magdalena Wieczorek. - Moja bohaterka jest bardzo silną postacią, zdeterminowaną do osiągnięcia sukcesu. Super jest to, że nie ma w niej cienia zwątpienia we własne możliwości i to daje jej siłę, żeby iść tam, gdzie się chce - mówi aktorka. - Dla niej ważne jest spełnienie marzeń, musi przebijać się przez stereotypowe traktowanie kobiet. Rap jest zdominowany przez mężczyzn i kobieta w rapie zazwyczaj była osobą, o której się śpiewało albo która występowała w teledyskach jako przedmiot. "Zadra" chce to zmienić, uważa, że ma coś do powiedzenia - wyjaśnia. 


POSŁUCHAJ

31:07

Poznaliśmy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W audycji także:

- Omówiliśmy nominacje do Złotych Globów oraz Europejskie Nagrody Filmowe. -

- Jedyna premiera tego weekendu, a jest to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku - "Avatar: Istota wody".

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Goście: Eryk Kulm (aktor), Bartosz Bielenia (aktor, juror Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego), Mikołaj Kubacki (aktor), Magdalena Wieczorek (aktorka)

Data emisji: 15.12.2022 r. 

Godzina emisji: 23.08

IAR/ans/kor

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.