Dokarmianie ptaków zimą. Jak robić to mądrze?

Data publikacji: 21.12.2022 10:50
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 18:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zima to ciężki okres dla ptaków, bez pomocy człowieka niedoświadczone, osłabione czy starsze ptaki mają niewielkie szanse na przetrwanie mrozów.
Zima to ciężki okres dla ptaków, bez pomocy człowieka niedoświadczone, osłabione czy starsze ptaki mają niewielkie szanse na przetrwanie mrozów. , Autor - Shutterstock/Bachkova Natalia
Wiele gatunków ptaków, żyjące zimą w polskich miastach, wymagają naszego wsparcia. Czym można je dokarmiać? - Na pewno nie chlebem, ani okruszkami. W popularnych sieciach handlowych  możemy znaleźć bardzo dobrze przygotowaną karmę dla ptaków. Warto je karmić, ale trzeba to robić rozważnie i konsekwentnie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Zdziarski, dziennikarz, autor książki pt."Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia". 

Czym dokarmiać?

Zima to ciężki okres dla ptaków. Zamarznięty grunt oraz pokrywa śnieżna utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zdobywanie pożywienia. Bez pomocy człowieka niedoświadczone, osłabione, chore czy starsze ptaki mają niewielkie szanse na przetrwanie mrozów. 

Do dokarmiania ptaków wykorzystujemy tylko naturalne, nieprzetworzone produkty, m.in. ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, otręby i płatki zbożowe, orzechy czy świeże owoce. Dokarmianie to jedna z najpopularniejszych i najprostszych form aktywnej ochrony ptaków. Nie tylko daje poczucie zrobienia czegoś wartościowego, ale również wyzwala w nas zainteresowanie przyrodą. 

- Nie wolno porzucić tego procederu, ponieważ ptaki się przyzwyczajają, a ponadto "rozpowiadają" swoim koleżankom i kolegom wokół. Jest to również fascynujące doświadczenie, od którego można zacząć przygodę z ptasiarstwem - podkreśla Maciej Zdziarski. 

Obserwowanie ptaków zimą

Przy okazji dokarmiania ptaków, mamy możliwość obserwowania różnorodnych gatunków, ich zachowań i zwyczajów. Jak podkreśla gość Jedynki, zima jest dobrą porą roku na obserwację ptaków. - Ptaki nie mają wtedy żadnej konkurencji w świecie przyrody. Nawet takie skromne bogatki czy modraszki, których na co dzień nie zauważamy, są jeszcze bardziej strojne - mówi Maciej Zdziarski. 

Jak dodaje gość Jedynki, ptaki mają również wiele wspólnego z muzyką. - Rozpoznawanie ich głosów jest częścią "ptasiarskich" kwalifikacji. Jeden z moich rozmówców powiedział kiedyś, że ornitolog może być ślepy, ale nie może być głuchy - przyznaje. 

"Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia" 

Maciej Zdziarski w swojej książce "Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia" wchodzi w rolę przewodnika po świecie rodzimych sikor, egzotycznych kardynałów i barwnych żołn. Dziennikarz i początkujący ptasiarz snuje fascynujące rozważania na temat ludzi, ptaków i radości życia. - Książka, którą napisałem jest o czymś innym niż ptaki - wyjaśnia. - Jest o tym, że człowiek może znaleźć w swoim życiu odskocznię, radość, jaką dają ptaki. Mogą uczyć się rozpoznawania ich głosów i można zauważyć coś, czego my nie widzimy, że w Polsce jest bardzo wiele niezwykłych, pięknych i kolorowych ptaków - zaznacza rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. 


okładka książki
okładka książki

- W tej książce zachęcamy do tego, żeby zaczynać od zachwytu nad najbardziej popularnymi ptaszkami, pięknie wybarwiony na żółto trznadel trochę wygląda jak kanarek, a nie jest to jedyny żółty ptak polskiej fauny - mówi Maciej Zdziarski. 


POSŁUCHAJ

09:54

Dokarmianie ptaków zimą. Jak robić to mądrze? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: Maciej Zdziarski (dziennikarz, autor książki pt."Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia")

Data emisji: 21.12.2022 r. 

Godzina emisji: 9.31

ans

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.