Samochód w zimie. O czym pamiętać, by jazda była przyjemna i bezpieczna?

Data publikacji: 22.12.2022 13:39
Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 08:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Domowe i eksperckie sposoby uruchomienia samochodu zimą
Domowe i eksperckie sposoby uruchomienia samochodu zimą, Autor - shutterstock

POSŁUCHAJ

Samochód w zimie. O czym pamiętać, by jazda była przyjemna i bezpieczna? (Cztery pory roku/Jedynka)

Sezon jesienno-zimowy przynosi kierowcom wiele wyzwań. Jednym z nich są zaparowane szyby w samochodzie. Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego przyznaje, że w takich sytuacjach korzysta ze starych metod. - Używam gazet. Są praktyczne, zostawiamy je na całą noc - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.

Chodzi tu o pochłanianie wilgoci. Materiał, z którego wykonane są tradycyjne gazety, sprawdza się doskonale. Dlatego warto pozostawić je na noc. - Jeśli chodzi o pochłaniacze chemiczne, trzeba pamiętać, żeby wodę z odstojnika potem wylać. Jeśli taka woda się rozleje, problem wraca - tłumaczy gość audycji. Jednocześnie - w rozmowie z Romanem Czejarkiem - zwraca uwagę na zasadnicze zagadnienie: zdefiniowanie przyczyny.

Jak chronić auto przed wilgocią?

Ze względu na opady deszczu i śniegu, charakterystyczne dla okresu jesiennego i zimowego, powietrze jest bardzo wilgotne. Podejmowane przez nas działania powinny mieć więc szerszy zakres. - Możemy używać klimatyzacji. Włączamy ją również zimą, ponieważ generuje suche powietrze. Szyby nie parują wtedy tak szybko - wyjaśnia Mikołaj Krupiński. Dodaje, że aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, powinniśmy dbać o samochód na bieżąco, np. osuszając dywaniki, nie jeżdżąc długo z uchylonymi szybami.

Zaparowana szyba wpływa również na ograniczenie widoczności na drodze. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że decyzja o wystawieniu za to mandatu zależy od dobrej lub złej woli danego policjanta. - Zgodnie z kodeksem drogowym samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak przygotowany do jazdy, aby zapewniał bezpieczeństwo kierującym i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego - przypomina Michał Krupiński. Każdy z nas powinien mieć ze sobą szczotkę i skrobaczkę do szyb.

Odśnieżanie. Zadbajmy nie tylko o szyby

Należy pamiętać, że kierowca powinien odśnieżyć nie tylko szyby, ale również maskę czy dach samochodu. - Gdy samochód się rozpędza, śnieg z dachu może zostać zwiany i utrudnia wtedy widoczność kierowcom jadącym z tyłu - podkreśla gość "Czterech pór roku". Jeśli nie odśnieżymy tablicy rejestracyjnej, kontrola drogowa może zakończyć się dla nas mandatem w wysokości kilkuset złotych. Co więcej, narazimy się na otrzymanie punktów karnych. 

Fb/Instytut Transportu Samochodowego

Czytaj też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 22.12.2022 

Godzina emisji: 11.15

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.