W skład rządowej kolacji wejdą: Likud, Szas, Noam, Żydowska Siła, Partia Religijnego Syjonizmu i Partia Tory. W sumie w izraelskim parlamencie zdobyły miejsca 64 osoby, dzięki czemu Netanjahu uzyskał mandat do utworzenia rządu. - Jest to najbardziej ekstremistyczny politycznie gabinet w historii Izraela - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Mamy tutaj przechył w kierunku partii ortodoksyjnych i przechył w kierunku polityków, którzy w przeszłości związani byli z politycznymi ugrupowaniami ekstremistycznymi, a wręcz terrorystycznymi - podkreśla ekspert.
Polityka osadnictwa
Nowy rząd wywołał obawy przed eskalacją konfliktu na Zachodnim Brzegu w obliczu najgorszych stosunków pomiędzy Izraelem a Palestyną od prawie 20 lat. "Benjamin Netanjahu będzie prowadził politykę zwiększonej ekspansji osadniczej na Zachodnim Brzegu" - czytamy w oświadczeniu jego partii Likud. Szacuje się, że obecnie na tym terytorium mieszka około 475 tysięcy żydowskich osadników i prawie 3 miliony Palestyńczyków. - To, że Netanjahu poszedł na pewne ustępstwa w stosunku do swoich partnerów ortodoksyjnych, nie oznacza, że Izrael od dawna nie ustanowił jednego ze swoich priorytetów, tzw. polityki osadnictwa, czyli zalegalizowania rozprzestrzeniania suwerenności Izraela na terytoriach okupowanych na osiedla żydowskie. (...) Będzie duża intensywność w działaniach i jeszcze więcej aneksji terytorialnych - dodaje.
Relacje z Polską
Jak będą wyglądały stosunki polsko-izraelskie? - Z jednej strony koalicja jest szalenie radykalna, z drugiej strony mamy Benjamina Netanjahu, starego "wyjadacza" politycznego, który jest w stanie porozumieć się z każdym - uważa gość Jedynki. - Mamy także doświadczonego polityka, który niejeden kryzys wywołał, ale z niejednego również jest w stanie wyjść - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Emerytowany papież Benedykt XVI jest "nadzwyczaj spokojny" - tak źródła watykańskie, cytowane przez agencję Ansa, opisują w czwartek jego stan dzień po tym, gdy poinformowano oficjalnie o jego pogorszeniu. Papież Franciszek powiedział wiernym w środę, że jego poprzednik jest "bardzo chory". Rozmowa z korespondentem Polskiego Radia we Włoszech - Piotrem Kowalczukiem.
- Po ataku Rosji na Ukrainę nastąpił duży wzrost liczby przypadków zagłuszania sygnału GPS na północy Norwegii, co utrudniło pracę pilotom - podał norweski Urząd ds. łączności (Nkom). Według analizy Nkom w 2022 roku do 16 listopada odnotowano łącznie 81 dni, w których wystąpiły problemy z systemami GPS. W 2021 roku takich dni było 21, a w roku 2020 - 22. Gościem audycji był prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Zgromadzenie Ogólne Litewskiego Kościoła Prawosławnego w Wilnie potępiło wojnę na Ukrainie i postanowiło przyspieszyć proces uzyskiwania niezależności od Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowała rzeczniczka Litewskiego Kościoła Prawosławnego Maria Jakubowska. Korespondencja Kamila Zalewskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans/kor
"Najbardziej ekstremistyczny politycznie gabinet". Dr Bryc o nowym rządzie Netanjahu - Jedynka - polskieradio.pl