Rząd chce dokończyć sprawę KPO. Sellin: warto zamknąć ten front i odciążyć budżet

Data publikacji: 02.01.2023 08:15
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 09:50
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
- Solidarna Polska kontestuje zasadę tworzenia Krajowego Planu Odbudowy i tego długu, na który się wspólnie zgadzamy. To pewien fundamentalny spór - przyznał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Prawo i Sprawiedliwość uważa, że warto zamknąć ten front i warto mieć te pieniądze (...), by odciążyć polski budżet - dodał.

- Ten rok jest niesłychanie istotny z punktu widzenia naszego życia publicznego, bo mamy rok wyborczy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i poseł PiS Jarosław Sellin. Zapowiedział, że będzie się ponownie ubiegał o mandat poselski: - Postaram się po raz kolejny sprawdzić zaufanie wśród wyborców. 

Korzystne dla Polski okienko w KE

Opowiadając o politycznych postanowieniach noworocznych, Jarosław Sellin wskazał na zamknięcie tematu KPO. -  Słusznie pan premier Morawiecki wskazuje, że z punktu widzenia cywilizacji zachodniej dzisiaj najważniejsze wyzwanie to pokonanie Rosji. Rosja destabilizuje, niszczy świat. To jest front, na którym powinniśmy się skupić, po co nam inne fronty, zwłaszcza wewnątrz świata Zachodu? - pytał retorycznie.

- Potrzeba do tego dobrej woli Komisji Europejskiej, bo nie zawsze ona jest. Teraz zauważyliśmy okienko, bo znaczenie Polski rośnie w związku z pełnoskalową wojną na wschód od naszych granic i świat to widzi. Chcemy tę sytuację wykorzystać - tłumaczył.

"Chcemy zamknąć ten front"

Jak mówił gość "Sygnałów dnia", w sprawie - oczekiwanej przez Komisję Europejską przed uruchomieniem KPO - reformy sądownictwa w Polsce "trwają rozmowy premiera Morawieckiego ze środowiskiem, które reprezentuje minister sprawiedliwości". - Do 11 stycznia [kiedy ma odbyć się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - red.] mamy czas i ufam, że uda się ten temat załatwić i przegłosować - zaznaczył.

- Nikt nie ukrywa, że wewnątrz Zjednoczonej Prawicy mamy w tej sprawie spór. Solidarna Polska kontestuje zasadę tworzenia Krajowego Planu Odbudowy i tego długu, na który się wspólnie zgadzamy, bo to będzie dług żyrowany wspólnie przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. To pewien fundamentalny spór - tłumaczył wiceminister kultury. 

- Prawo i Sprawiedliwość uważa, że warto zamknąć ten front i warto mieć te pieniądze. Mamy potężne wyzwania w 2023 roku, związane z pomocą Polakom z powodu wojny na Ukrainie i zjawisk, które z tego powodu wystąpiły, jak inflacja czy wysokie ceny surowców. Warto mieć te pieniądze, by odciążyć polski budżet. Inaczej wszystko będziemy musieli finansować z polskiego budżetu - wskazał Jarosław Sellin.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

21:40

Jarosław Sellin: chcemy zamknąć temat KPO. Najważniejsze wyzwanie to pokonanie Rosji i to jest front, na którym powinniśmy się skupić ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także:

Prezydent na straży nominacji sędziów

13 grudnia zeszłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny ani nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie lub pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Sprawy dyscyplinarne - do NSA

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mógłby być inicjowany nie tylko przez stronę postępowania, ale także z urzędu przez sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)

Data emisji: 2.01.2023

Godzina emisji: 7.15


Jedynka, PAP/ mbl/ kor

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.