Genetyka, biologia molekularna i biochemia. Jakie osiągnięcia w tych dziedzinach przyniósł rok 2022?

Data publikacji: 03.01.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 13:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co udało się osiągnąć w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i biochemii w 2022 roku?
Co udało się osiągnąć w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i biochemii w 2022 roku?, Autor - Shutterstock/Yurchanka Siarhei
Już w ubiegłym roku nasz gość, prof. Michał Witt (dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN), zapowiadał, że dzięki genetyce i biologii molekularnej medycyna zostanie wyposażona w ważne, precyzyjne narzędzia diagnostyczne. Czy tak się stało? 

W genetyce, biologii molekularnej i biochemii najważniejsze osiągnięcia związane były m.in. z opracowaniem nowych metod wykrywania genetycznych predyspozycji różnych chorób i terapii spersonalizowanych. - W dziedzinie medycyny genomowej, czyli nauce analizowania informacji genetycznej, którą w sobie nosimy i która nas kształtuje, w ubiegłym roku ogłoszono ostatecznie kompletną sekwencję ludzkiego genomu - mówi prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

Procesy starzenia się i nowotworzenia

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia mogło być to zaskakujące, ponieważ informacja o zakończeniu badania polskiego genomu ma już 20 lat. - Otóż, to, co ogłosili Amerykanie 20 lat temu, była to sekwencja 92 proc. ludzkiego genomu - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. - Przez ostatnie 20 lat została wykonana dokładna i żmudna analiza pozostałych 8 proc. Są to sekwencje głównie telomerowe, czyli zakończeń chromosomów. Przez 20 lat analizowano zawartość telomerów i centromerów, struktur, które znajdują się w środku chromosomów. Co z tego wynika? Daje nam to wgląd np. w bardzo wiele procesów komórkowych, w tym proces starzenia i nowotworzenia.

POSŁUCHAJ

24:36

Prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN o osiągnięciach w genetyce, biologii molekularnej i biochemii w 2022 (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- Pierwszy obraz czarnej dziury z serca naszej galaktyki oraz pierwsza misja programu Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc - najważniejsze wydarzenia 2022 roku związane z poznawaniem tajemnic Wszechświata.

- W 2022 roku zaprezentowano pierwszy obraz czarnej dziury z naszej galaktyki. Co dokładnie zobaczyli badacze związani z programem Teleskop Horyzontu Zdarzeń?

- Cokolwiek wpadnie pod horyzont zdarzeń [który otacza czarną dziurę - red.], czy jest to światło czy rodzaj materii lub cząstki, już wydostać się nie może. Horyzont zdarzeń można sobie wyobrazić jako taką granicę, poza którą nic nie widać. Natomiast widać to, co dzieje się wokół czarnej dziury i horyzontu zdarzeń - mówi prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Zobacz również:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Kazimierz Stępień (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Michał Witt (dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 19.30

djr/kor

Muzyka Nocą
Muzyka Nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.