Zwrotu tych bezcennych przedmiotów od lat domagają się władze Nigerii. Uruchomiona niedawno baza online zawierająca katalog zabytków dawnego królestwa Beninu ma skłonić inne europejskie i amerykańskie muzea do podobnych działań. Benin to dawne królestwo w południowo-zach. Nigerii, które w średniowieczu stało się potęgą. - To kraina, gdzie przechodziły liczne szlaki handlowe, w związku z tym mieszkańcy tamtych obszarów zaczęli zarabiać jako pośrednicy na handlu orzeszkami kola, solą, pieprzem, przyprawami, niewolnikami - mówi Marcin Jamkowski, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, podróżnik, filmowiec, pisarz.
Jak powstawały tzw. brązy z Beninu?
W wieku XIII Benin był rozkwitającym królestwem słynnym z brązów. - Są to przepiękne dzieła sztuki, płaskorzeźby, panele o wymiarze ok. 30 na 40 cm, które zdobił ściany pałaców królów Beninu, pokazywały wojowników, królów, rzadko królowe, i co jest bardzo istotne, pokazywały ludzi tych z nieprawdopodobną precyzją. Płaskorzeźby były robione metodą wosku traconego. Polega ona na tym, że w wosku rzeźbi się bardzo precyzyjny model, pokrywa się wosk gipsem, odwraca, wlewa się tam płynny metal (wosk tracimy) i płynny metal, wypełniając miejsca w gipsie, tworzy przepiękną, bardzo delikatną strukturę. Kiedy Europejczycy po raz pierwszy zobaczyli brązy, nie mogli uwierzyć, że tak precyzyjna, piękna sztuka jest oryginalną sztuką afrykańską.
W audycji również:
Jan Piotr Norblin to jeden z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego. Uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Był Francuzem, ale to właśnie nad Wisłą tworzył przez niemal 30 lat. Wbrew pozorom ani twórczość, ani biografia artysty nie są jeszcze w pełni poznane.
Drobiazgowych poszukiwań podjął się dr Konrad Niemira, historyk sztuki z Muzeum Literatury w Warszawie, autor książki "Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie", który po sześciu latach wertowania dokumentów w polskich i francuskich archiwach uzupełnił biografię Jana Piotra Norblina o nieznane wcześniej fakty.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Konrad Niemira (historyk sztuki z Muzeum Literatury w Warszawie, autor książki "Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie"), Marcin Jamkowski (wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, podróżnik, filmowiec, pisarz)
Data emisji: 30.12.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
DS/djr/kor
Brązy z Beninu wracają do Afryki - Jedynka - polskieradio.pl