Odszedł Benedykt XVI. Jaki był jego wkład w rozwój nauki i jej wartości etycznych?

Data publikacji: 05.01.2023 21:30
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 11:47
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W "Eurece" porozmawiamy o imponującym dorobku pisarskim, naukowym i dydaktycznym Benedykta XVI
W "Eurece" porozmawiamy o imponującym dorobku pisarskim, naukowym i dydaktycznym Benedykta XVI, Autor - miqu77/shutterstock
Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Napisał ponad 60 książek, które były szeroko komentowane nie tylko w gronie teologów. W "Eurece" przypomnieliśmy imponujący dorobek pisarski, naukowy i dydaktyczny zmarłego papieża - Benedykta XVI. 

Papież senior Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Od 2005 do 2013 roku był biskupem Rzymu. Joseph Ratzinger to 265. papież w historii Kościoła katolickiego. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Pontyfikat Benedykta XVI zakończył się 28 lutego 2013. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Powodami były - zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. Benedykt XVI spędził ostatnie lata życia w klasztorze Mater Ecclesiae, znajdującym się w Ogrodach Watykańskich. 

Wybitny teolog

Przed wyborem na papieża kardynał Joseph Ratzinger uważany był za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów. - Znamy go przede wszystkim jako "pancernego kardynała", jak o nim mówiono w latach 80., kiedy pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary i konserwatysty, który nie był otwarty na jakieś nowe prądy umysłowe w świecie. To jest kompletne nieporozumienie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Sebastian Duda, teolog, filozof i publicysta. - Był jednym z najwybitniejszych intelektualistów, jaki kiedykolwiek zasiadał na tronie Piotrowym. Często był doceniany w kręgach niechrześcijańskich - dodaje gość Jedynki. 

Kariera naukowa 

Benedykta XVI kojarzymy głównie jako papieża, ale był wybitnym naukowcem. W 1959 został profesorem na Uniwersytecie w Bonn. W 1963 zaczął wykładać na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze. - Był profesorem i uczestnikiem debat publicznych w bardzo ostrym okresie. Lata 60. to jest punkt zwrotny w dziejach kultury europejskiej, a przy okazji w dziejach katolicyzmu - podkreśla rozmówca Artura Wolskiego. 

Na Soborze Watykańskim II (1962–1965) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa. - Był uczestnikiem soboru jako oficjalny konsultant. Był stale obecny i jego głos się zaznaczał. Przygotowywał pewne teologiczne schematy biskupom niemieckim, które były poruszane na forum soborowym - mówi dr Sebastian Duda. - Jednocześnie był intelektualistą nowego typu, często był obecny w mediach, wszędzie było go pełno. Wtedy uznawany był za bardzo postępowego teologa - opowiada. 

Dorobek pisarski, teologiczny 

Prace badawcze i publikacje Benedykta XVI odnoszą się głównie do szeroko rozumianej teologii dogmatycznej i fundamentalnej. Wiele książek i rozpraw poświęcił tajemnicy Kościoła. - Napisał ponad 60 książek, one mają swoją wagę i wartość i były komentowane nie tylko wśród teologów katolickich - podkreśla gość "Eureki". - Niewiele z tych publikacji było przetłumaczonych na język polski. W nich zawarte są refleksje, których byśmy się nie spodziewali, niezwykle subtelne, głębokie i dramatyczne, pełne egzystencjalnego wymiaru nad człowiekiem, światem, kondycją ludzką z nieoczywistymi odniesieniami w stricte zamkniętym, konfesyjnym, chrześcijańskim świecie - ocenia. 


POSŁUCHAJ

23:53

Jaki był wkład papieża Benedykta XVI w rozwój i dobro światowej nauki? (Eureka/Jedynka)

 

Uroczystości pogrzebowe transmitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu 24. Na pozostałych antenach nadawane były relacje z uroczystości pogrzebowych i audycje specjalne. Relacje na żywo można było również śledzić w portalach PolskieRadio24.pl i PolskieRadio.pl.

Ponadto w audycji:

Gwiazda Betlejemska. W Biblii czytamy, że wskazała drogę mędrcom (Trzem Królom) do nowonarodzonego Jezusa. Jak w świetle najnowszych badań przedstawia się wiedza o Gwieździe Betlejemskiej i jakie najjaśniejsze punkty na niebie zobaczymy w dniu emisji "Eureki", opowiedział dr Kamil Deresz - astronom.

Zobacz także:

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr Sebastian Duda (teolog, filozof i publicysta), dr Kamil Deresz (astronom)

Data emisji: 5.01.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

IAR/ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.