Pogrzeb Benedykta XVI. "Jego testament jest niezwykle osobisty"

Data publikacji: 05.01.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 06:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe papieża seniora Benedykta XVI, którym przewodniczył papież Franciszek
W Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe papieża seniora Benedykta XVI, którym przewodniczył papież Franciszek, Autor - PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
- Głównym motywem pontyfikatu Benedykta XVI było przedstawiać ludziom ludzką twarz Boga - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Witold Kawecki - dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który poznał osobiście Josepha Ratzingera. ​W Watykanie odbyły się w czwartek uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę papieża seniora. 

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia rozmawialiśmy podczas audycji specjalnej o testamencie duchowym papieża Benedykta XVI, sporządzonym jeszcze w czasie pełnienia przez niego posługi Piotrowej, w którym zawarł to, co stanowiło najgłębszy sekret jego życia.

Z dokumentu - świadectwa przebijają wielkie dziękczynienie w stosunku do samego Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi, całego Kościoła oraz głęboka troska o stan wiary. "Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść!" - napisał Benedykt XVI.

- Testament Benedykta XVI jest niezwykły: lakoniczny, krótki, zwięzły, ale przede wszystkim niezwykle osobisty - powiedział ks. prof. Witold Kawecki. 

Spotkanie z Josephem Ratzingerem

Dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze opowiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że miał zaszczyt poznać osobiście kardynała Ratzingera i zjeść z nim kolację w latach 90. podczas jego wizyty w Collegio San Alfonso  - Byłem młodym studentem z Polski. Było wolne miejsce obok kardynała, bo wszyscy się bali "żelaznego kardynała" i pouciekali (...), a on zaprosił mnie, żebym usiadł koło niego. Co za piękna rozmowa. Prostota, urok osobisty. Wtedy zrozumiałem, kim jest Ratzinger, jakim ciepłym, dobrym człowiekiem - wspomina. 

POSŁUCHAJ

10:30

Rozmowa z ks. prof. Witoldem Kaweckim o testamencie duchowym Benedykta XVI (Jedynka)

- Benedykt XVI w prostocie znajdował sens wielu spraw - mówi ks. prof. Witold Kawecki.

POSŁUCHAJ

05:59

Rozmowa z ks. prof. Witoldem Kaweckim o testamencie duchowym Benedykta XVI. Część 2 (Jedynka)

Testament duchowy

Biuro Prasowe Watykanu opublikowało w dniu śmierci Benedykta XVI jego testament duchowy, który papież senior spisał w 2006 roku. 

Benedykt XVI na początku dziękuje Bogu za nieustanne wsparcie, szczególnie w trudnych momentach życia. Wyraża też wdzięczność rodzicom za dar życia, a ojcu - za przekazanie wiary. Dziękuje też Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczył, i przyjaciół, których Bóg postawił na jego drodze życia.

Następnie przestrzega wiernych, by się nie dali zwieść fałszywym teoriom naukowym, wymierzonym w wiarę. Benedykt XVI napisał, że w swojej wieloletniej pracy naukowej był świadkiem upadku tez, które wydawały się niemożliwe do obalenia, a okazały się jedynie hipotezami. Wymienił liberalizm, egzystencjalizm i marksizm. Zakończył słowami: "Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, mimo wad, jest naprawdę Jego ciałem".

Audycja specjalna w Programie 1 Polskiego Radia

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Andrzej Majewski

Gość: ks. prof. Witold Kawecki - dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 9.05 

kh

 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.