"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

Data publikacji: 05.01.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 19:02
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pogrzeb papieża Benedykta XVI
Pogrzeb papieża Benedykta XVI , Autor - PAP/EPA/ETTORE FERRARI
W uroczystościach żałobnych emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu św. Piotra w Rzymie brały udział tysiące ludzi z całego świata. W wygłoszonej homilii papież Franciszek kilkakrotnie cytował encykliki swojego zmarłego poprzednika. Mówił też, że Benedykt XVI w całości oddał się drugiemu człowiekowi. 

Urzędujący papież pożegnał swojego poprzednika

Papież Franciszek podczas mszy żałobnej mówił o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika i o tym, że był on świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. - W 2005 roku przyszły papież, kardynał Joseph Ratzinger, odprowadzał swojego poprzednika Jana Pawła II. Na pewno jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ Benedykt XVI pozostał papieżem seniorem, a wiele elementów mszy pogrzebowej było dokładnie takich, jak przy pogrzebie papieża Polaka - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia o. Stanisław Tasiemski, wiceprezes KAI. 

Abdykacja Benedykta XVI 

Benedykt XVI jako 265. papież w historii Kościoła katolickiego stał na jego czele po śmierci Jana Pawła II, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Był pierwszym biskupem rzymskim od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Decyzję o rezygnacji ogłosił 11 lutego 2013, podczas konsystorza. "Ustępuję dla dobra Kościoła" - powiedział i wyjaśnił, że odchodzi w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem. 

Czy to wydarzenie miało wpływ na pontyfikat? - Historycy będą mieli okazję, patrząc w przyszłość Kościoła, stwierdzić, czy po papieżu Benedykcie jego następcy zechcą zrezygnować z kontynuowania posługi Piotrowej. Jeżeli jest to otwarcie furtki, może być ważne - stwierdza o. Stanisław Tasiemski. - Na pewno papież Benedykt XVI kierował się miłością do Kościoła, uważał, że potrzebuje lepszego, młodszego i silniejszego papieża - ocenia duchowny. 

Jeden z najwybitniejszych teologów

Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Niejednokrotnie określano go mianem "pancernego kardynała". - Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary redagował instrukcje o niektórych aspektach teologii wyzwolenia, bardzo jasno krytykując elementy marksistowskie wprowadzane do nauczania Kościoła, bronił godności człowieka i występował w obronie prawa do życia - podkreśla gość Jedynki. - Mówił, że tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem. (...) Oczywiście nie przesądza to możliwości zbawienia wyznawców innych religii, ale to się dokonuje tylko w Chrystusie i jest to tajemnica Boga - dopowiada o. Tasiemski. 

Czytaj również:

Uroczystości pogrzebowe transmitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu 24. Na pozostałych antenach nadawane były relacje z uroczystości pogrzebowych i audycje specjalne. Relacje na żywo można było również śledzić w portalach PolskieRadio24.pl i PolskieRadio.pl.

Ponadto w audycji:

- Wkrótce ma być znany projekt reform Parlamentu Europejskiego w reakcji na skandal korupcyjny. Spodziewana jest też szybka decyzja uchylająca immunitety dwóm europosłom. Korespondencja Beaty Płomeckiej.

- Czy zgodnie z doniesieniami strony ukraińskiej Rosja ogłosi powszechną mobilizację, zamknie granice i wprowadzi stan wojny? O tym w rozmowie z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku. 

- Nawrót pandemii COVID-19 w Chinach. Zaniepokojenie w tej sprawie wyraził dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który ponownie wezwał Pekin do dostarczania Organizacji szybkich i regularnych danych na temat hospitalizacji i zgonów w tym kraju. Więcej w felietonie Tomasza Sajewicza. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: o. Stanisław Tasiemski (wiceprezes KAI), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.