"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości". Wystawa intymna i kameralna

Data publikacji: 16.01.2023 11:05
Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 14:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Otwarcie zorganizowanej z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego wystawy pt. "Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości" w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie
Otwarcie zorganizowanej z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego wystawy pt. "Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości" w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Autor - (amb) PAP/Rafał Guz

POSŁUCHAJ

"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości". Wyjątkowa wystawa w Kordegardzie (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

Powstanie styczniowe było zrywem narodowowyzwoleńczym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W tym roku mija 160. rocznica tego wydarzenia. Drogę do niepodległości i losy cichych bohaterów ukazano na nowej wystawie w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. 

"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości" to wystawa ukazująca dzieła pochodzące z XIX, XX i XXI wieku. Wśród współczesnych prac znalazły się "Ścierki wizytek" Teresy Murak, pochodzące ze starych i zniszczonych ścierek z warszawskiego kościoła Wizytek, a także "Kosy" Mateusza Rembielińskiego. Ta praca nawiązuje do broni, której używali powstańcy. Wystawa w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, potrwa do 12 lutego. 

Osobisty głos uczestników powstania

Na wystawę trafiły rysunki, grafiki oraz akwarele. Jak podkreśla Katarzyna Haber, kuratorka wystawy, to prace rzadko eksponowane. - Pozyskane z Muzeum Narodowego w Warszawie i z Muzeum Niepodległości. Są to prace rysunkowe, nie mają szans trafić na ekspozycję stałą ze względu na wymogi papieru - słyszymy. Gość "Kulturalnej Jedynki" dodaje, że w większości mamy do czynienia z pracami samych uczestników powstania: Ludomira Benedyktowicza czy Antoniego Maksymiliana Oborskiego.

Wystawa w Kordegardzie rozpoczyna cykl wydarzeń organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym, co uderza, jest autentyzm prac i ukazanie osobistych doświadczeń. - Takie było założenie wystawy: żeby była kameralna, intymna. Rysunek węglem czy ołówkiem był wówczas najpopularniejszą techniką przedstawiania rzeczywistości. Fotografia dopiero kiełkowała. Przecież Artura Grottgera też znamy głównie z rysunków - analizuje prof. Piotr Gliński.

Wymowa uniwersalna

Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, wskazuje, że "Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości" to wystawa silnie pobudzająca do refleksji. Szczególnie w obliczu trwającej na Ukrainie wojny. - Brak dostaw broni, organizacja tego trudnego życia. Wystawa pobudza do refleksji i nikt nie pozostaje obojętny - nie ma wątpliwości gość Programu 1 Polskiego Radia. W związku ze zbliżającą się rocznicą przygotowano również szereg koncertów, warsztatów czy gier terenowych.

Fb/Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

W audycji również:

- zapowiedź innych wydarzeń: koncertów, wystaw związanych z 160. rocznicą powstania styczniowego, w materiale Doroty Piotrowskiej,

- przegląd premier teatralnych: "Z ręką na gardle" w Teatrze Współczesnym w Warszawie, "Komediantka" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "Kto się boi Virginii Woolf" w Teatrze Ochoty w Warszawie,

- recenzja Ewy Heine - "Mizantrop" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: prof. Piotr Gliński (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Katarzyna Haber (kuratorka wystawy)

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 23.10

mg/kor

Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.