Zainwestuj pieniądze z głową. Jak nie paść ofiarą naciągaczy?

Data publikacji: 18.01.2023 13:20
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 14:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak inwestować swoje pieniądze świadomie?
Jak inwestować swoje pieniądze świadomie?, Autor - Shutterstock/Freedomz
"Nie wszystko złoto, co się świeci". To hasło kampanii informacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego, przestrzegającej przed inwestowaniem oszczędności całego życia i powierzaniem ich oszustom finansowym. Działają m.in w Internecie, gdzie podszywają się pod różne firmy i instytucje cieszące się publicznym zaufaniem. Jak nie dać się oszukać, jak sprawdzić wiarygodność ofert i nie stracić pieniędzy?
  • Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła kampanię informacyjną: "Nie wszystko złoto co się świeci - Inwestuj świadomie", której celem jest podniesienie poziomu wiedzy o tym, jak funkcjonuje rynek finansowy oraz zwiększenie świadomości ryzyka wiążącego się z inwestowaniem. 
  • Jak podkreśla Rafał Mikusiński z KFN, warto zwracać uwagę na instytucje, z którymi nawiązuje się transakcje oraz sprawdzić czy dana firma nie jest wpisana na listę tzw. ostrzeżeń publicznych. 

Inwestycje w złoto 

Wiele prywatnych firm za pomocą różnych strategii marketingowych zachęca potencjalnych klientów do zainwestowania m.in. w złoto. - Bardzo ważne jest z kim zawiera się transakcje finansowe. Przede wszystkim powinny być to renomowane instytucje finansowe, m.in. banki, domy maklerskie czy agent firmy inwestycyjnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Mikusiński z Komisji Nadzoru Finansowego. - Trzeba pamiętać o tym, że przysłowiowa sztabka złota też nie zabezpiecza nas w całości. Cena złota się zmienia w zależności od koniunktury na rynku i też może iść w dół - zwraca uwagę ekspert. 

- Jeżeli już inwestujemy w złoto, powinna być to inwestycja długoterminowa w instytucji finansowej. Bardzo trudno przeciętnej osobie sprawdzić, czy sztabka lub przedmiot ze złota jest rzeczywiście z tego stopu i jakiej próby. Ocena tego jest zadaniem fachowców - podkreśla. 

źródło: Komisja Nadzoru Finansowego/Youtube 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Jak wyjaśnia gość Jedynki, w przypadku inwestycji swojego kapitału w banku, gwarancję wypłacalności daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. - Potrzeba zabezpieczenia swoich oszczędności, chociażby przed inflacją, jest bardzo ważna, ale nie ma czegoś takiego jak gwarancja zysku i gwarancja zwrotu zainwestowanych pieniędzy, jedynie w przypadku lokaty bankowej, która jest niżej oprocentowana, ale do wysokości 100 tys. euro mamy gwarancję BGF - mówi. 

Jak rozpoznać wiarygodną instytucję finansową?

- Polecałbym sprawdzić na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego czy taka instytucja posiada zezwolenie na działanie - podkreśla Rafał Mikusiński. - Jeżeli tak, to jest to instytucja, którą my nadzorujemy i która spełnia pewne wymogi prawne. Też na naszej stronie można sprawdzić, czy dana firma nie jest na tzw. liście ostrzeżeń publicznych. To są firmy, co do których mamy podejrzenie, że nie działają zgodnie z prawem lub oszukują klientów - dodaje gość Jedynki. 


POSŁUCHAJ

07:51

Zainwestuj pieniądze z głową. Jak nie paść ofiarą naciągaczy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Rafał Mikusiński (Komisja Nadzoru Finansowego)

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 9.35

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.