Oficjalna prezentacja nowego selekcjonera polskiej kadry piłkarzy miała miejsce we wtorek (25.01) na stadionie PGE Narodowy. Fernando Santos wcześniej prowadził reprezentacje Grecji i Portugalii, z którą w 2016 roku zdobył mistrzostwo Europy. W karierze klubowej Portugalczyk trenował takie kluby jak m.in. Sporting Lizbona, Benfica, FC Porto czy PAOK Saloniki.
W przeszłości nowy selekcjoner miał już styczność z reprezentacją Polski, jednak wyłącznie w roli trenera przeciwników Biało-Czerwonych. Chociażby pod jego wodzą, podczas mistrzostw Europy w 2012 roku, Grecy zremisowali z naszą kadrą 1:1 - To wielkie, uznane nazwisko, o którym słyszeliśmy od lat. To także człowiek, który w przeszłości napsuł sporo krwi polskiej piłce nożnej. Ale teraz, jak sam powiedział, jest już Polakiem, czuje się Polakiem i będzie mieszkać w Polsce, aby jak najlepiej poznać nasz futbol i doprowadzić nas do sukcesów. A przecież w sukcesach jest specjalistą - przypomina Filip Jastrzębski.
- Podczas wtorkowej konferencji Fernando Santos stwierdził, że obecnie najważniejsze słowa to "my" i "wygrać" i do tych słów będzie się odwoływał. Będzie przede wszystkim w każdym meczu chciał walczyć o trzy punkty. Wiemy jednak, że nie będzie łatwo wygrać każdy mecz - dodaje Tomasz Kowalczyk z redakcji sportowej Polskiego Radia.
Czytaj także:
Czego potrzebuje kadra?
Jakiego stylu prowadzenia ze strony nowego selekcjonera potrzebuje teraz polska kadra piłkarzy? - Mamy specyficzną reprezentację. Ma ona kręgosłup, rozpoczynający się od Wojciecha Szczęsnego, przez Kamila Glika, Grzegorza Krychowiaka i Piotra Zielińskiego, po Roberta Lewandowskiego. Wszyscy, prócz Zielińskiego, są już po trzydziestym roku życia, zatem jest to reprezentacja składająca się z niezwykle doświadczonych zawodników - mówi Filip Jastrzębski. - Oni przede wszystkim powinni mieć trenera, któremu zaufają, dadzą się poprowadzić i nie będą wydziwiać w szatni - ocenia dziennikarz sportowy Polskiego Radia.
Tomasz Kowalczyk dodaje z kolei, że kadra pod wodzą Fernando Santosa potrzebuje również spokoju i koncentracji na grze. - Kadra potrzebuje wyciszenia po tych ostatnich wydarzeniach z końca grudnia, oraz koncentracji na grze. Trener jest specjalistą w ustawianiu dobrej gry obronnej i to od spokoju w tej formacji najpewniej zacznie budowanie drużyny. W siatkówce wszystko zaczyna się od dobrego przyjęcia, a w piłce nożnej - od dobrej gry w obronie - słyszymy.
Wielkie nadzieje, ale bez nowego stylu gry
Pierwszym sprawdzianem dla Fernando Santosa w roli selekcjonera polskiej kadry będzie mecz przeciwko Czechom w eliminacjach do mistrzostw Europy. Kilka dni później Biało-Czerwoni pod wodzą Portugalczyka zagrają na PGE Narodowym z Albanią. Paweł Wojtala, były reprezentant Polski, a obecnie szef Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, liczy na to, że nowy selekcjoner wykorzysta swoje doświadczenie. - Wierzymy w to, że będzie w stanie to ułożyć. (...) Wie, jak funkcjonować z dużymi zawodnikami, a jednocześnie potrafi wprowadzać młodych graczy - słyszymy. Z kolei inny były reprezentant Polski, Jakub Wawrzyniak, określa wybór Fernando Santosa jako "dokładnie przemyślany". - Cezary Kulesza dał sobie czas na analizę i przemyślenia. To nie jest tak, że zrezygnowaliśmy z Czesława Michniewicza i szybko wybraliśmy nowego selekcjonera - zaznacza sportowiec.
Portugalski trener znany jest z preferowania defensywnego stylu gry. Oznacza to, że na boisku możemy spodziewać się ciągu dalszego tego, co przynosiło sukcesy naszej kadrze. - Prezes Kulesza chce kontynuacji tego, co było do tej pory, ale z trenerem o większym nazwisku, który będzie cieszył się większym szacunkiem zawodników i kibiców. Mieliśmy do tej pory styl defensywny w reprezentacji, który nam się nie podobał, ale przynosił wyniki. Jak rozumiem, ten szkoleniowiec będzie kontynuował defensywny pomysł na kadrę - ocenia Maciej Białek, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej.
Tytuł Audycji: Ekspres Jedynki; Sygnały Dnia
Data emisji: 24.01/25.01
Godzina emisji: 15.16/7.44
qch/kor
"Specjalista od sukcesów". Fernando Santos poprowadzi kadrę polskich piłkarzy - Jedynka - polskieradio.pl