Bezpieczna podróż samochodem na ferie zimowe. Na co zwrócić uwagę?

Data publikacji: 27.01.2023 18:00
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 18:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o tym, jak zapewnić bezpieczną podróż samochodem osobowym
W "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o tym, jak zapewnić bezpieczną podróż samochodem osobowym , Autor - Shutterstock/New Africa
W czasie podróży autokarem o bezpieczeństwo musi zadbać przewoźnik, kierowca, a jeśli chodzi o zachowanie dzieci - rodzice i opiekunowie grupy. Organizatorzy wyjazdu mogą zwrócić się o kontrolę autobusu do Inspekcji Transportu Drogowego lub policji i najlepiej to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem. A jeśli wybieramy podróż naszym prywatnym samochodem, nasi pasażerowie zapewne nie wezwą kontroli służb, a jeśli już ona nastąpi, to w przypadku podejrzenia, że dzieje się coś niedobrego z naszym autem. 

Bezpieczeństwo pojazdu 

Zimowym wyjazdom często towarzyszą trudne warunki na drodze, dlatego przed wyruszeniem w trasę należy zadbać o bezpieczeństwo pojazdu. - Przed każdym wyjazdem, nie tylko zimowym, warto zrobić tzw. przegląd "POŚ". Sprawdzamy płyny, opony i światła - mówi Przemysław Gąsiorowski z Autobaza.pl. - Często nie zdajemy sobie sprawy z oświetlenia, jakie posiada nasz samochód, ponieważ mamy światła przeciwmgielne, ale ich nigdy nie używaliśmy. (...) Co do samej wagi pojazdu, powinniśmy do niej dostosować ciśnienie w oponach. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również kosztów, ponieważ jazda z niewłaściwie dobranym ciśnieniem wpływa na zużycie opon oraz większe zużycie paliwa. Pamiętajmy również o sprawdzaniu poziomu oleju, płynu hamulcowego czy chłodniczego - podkreśla ekspert.

Łańcuchy na koła

- Z kwestii związanych z bezpieczeństwem warto zabrać łańcuchy na koła. Bez tego możemy nie dojechać na wymarzony urlop, ale pamiętajmy, że zakładamy je tylko na koła napędowe. Polecam sprawdzić ich używalność w bezpiecznych warunkach, to samo dotyczy zestawów naprawczych - podkreśla gość Jedynki. - Może się również przydać nóż do przycinania pasów bezpieczeństwa czy młotek do wybijania szyb i latarka - dodaje. 

Zjeżdżając z głównych dróg, możemy spotkać się ze znakiem obowiązkowego nałożenia łańcuchów. Łukasz Sztuka, kierowca rajdowy, podkreśla, że zjazd z głównej drogi jest dość ryzykowny. - Jak główna droga jest zasypana, to te boczne będą zasypane jeszcze bardziej. Może być to zaskoczenie, zwłaszcza dla kierowcy, który nie ma doświadczenia. Możemy wpaść w poślizg w wyższych partiach gór - tłumaczy.

Sprzęt narciarski 

Wybierając się do górskich kurortów, przyda się sprzęt narciarski, który w samochodzie należy odpowiednio zabezpieczyć. - Ten sprzęt musi być porządnie zamocowany - mówi Tomasz Okurowski z portalu "Auto Świat". - Nie może on się przemieszczać w trakcie jazdy. Najpopularniejszym sposobem jest przewożenie takiego sprzętu w kabinie. Może być on również przymocowany pasami do uchwytów (są takie specjalne haczyki do mocowania bagażu) lub możemy użyć specjalnych pokrowców - radzi. 

Niewolnicy smartfonów 

Kierowcy bardzo często korzystają w swoich samochodach z urządzeń elektronicznych. - Jest to problem, ponieważ patrzenie w elektronikę, nawet na desce rozdzielczej, powoduje, że nie przewidujemy zagrożeń. Technika współczesna nas gubi, a mianowicie nieumiejętne korzystanie z niej - zaznacza Tomasz Kulik, instruktor doskonalenia nauki jazdy. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska

Goście: Przemysław Gąsiorowski (Autobaza.pl), Łukasz Sztuka (kierowca rajdowy), Tomasz Okurowski (portal "Auto Świat"), Tomasz Kulik (instruktor doskonalenia nauki jazdy) 

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 17.10

ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.