Wybory w Czechach. Ekspert: Pavel w polityce jest debiutantem

Data publikacji: 30.01.2023 19:33
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 19:41
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Petr Pavel wygrał wybory prezydenckie w Czechach
Petr Pavel wygrał wybory prezydenckie w Czechach, Autor - PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach Petr Pavel pokonał Andreja Babisza. - Komunikacja Petra Pavla jest bardzo spokojna i oszczędna. Nie ma w niej szyderstwa, które jest kojarzone z ustępującym prezydentem Zemanem, ani narracji ciągłej krzywdy, związanej z Babiszem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrik Eichler, czeski dziennikarz, komentator spraw politycznych i ekspert z Akademii Demokratycznej Masaryka.

Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła wynik wyborów prezydenckich w Czechach. W drugiej turze Petr Pavel pokonał Andreja Babisza, zdobywając ponad 58 proc. głosów. Frekwencja wyniosła zaś ponad 70 proc. W dniu zakończenia wyborów, po tym, jak stało się jasne, że wygra Petr Pavel, zwycięski kandydat powiedział, że wygrały takie wartości jak: prawda, godność i szacunek. Jego zdaniem trzeba teraz zasypać podziały w społeczeństwie.

- Ważne jest, abyśmy potrafili rozwiązywać problemy razem jako jedno społeczeństwo. Powrót do tych wartości, do normalnej komunikacji, znacznie pomoże nam poprawić jakość życia w naszym kraju - stwierdził Petr Pavel.

Starcie dwóch obozów

Patrik Eichler przyznaje, że Petr Pavel w polityce "jest debiutantem". - Jak wybory parlamentarne sprzed dwóch lat, tak prezydenckie w tym roku były mniej więcej starciem między obozem rządowym a obozem ruchu politycznego ANO, tzn. Andreja Babisza - zauważa ekspert.

- W obu kampaniach po stronie obozu rządowego stanął porządek przeciwko chaosowi, tj. Babiszowi. Czy też (w wyborach prezydenckich - red.) odwaga gen. Pavla, który jest byłym wojskowym, przeciwko słabości kogoś, kto kłamie i kto nie jest przygotowany do rządzenia państwem, jak Andrej Babisz - dodaje Patrik Eichler.

Andrej Babisz prowadził dość niespójną kampanię wyborczą, zmieniając w jej trakcie hasła. Z kolei kampania Petra Pavla była prowadzona spokojnie praktycznie przez cały czas jej trwania. - Komunikacja Petra Pavla odznacza się tym, że jest bardzo spokojna i oszczędna oraz nie ma w niej szyderstwa, które jest kojarzone w Czechach z ustępującym prezydentem Zemanem, ani narracji ciągłej krzywdy, która związana jest z Babiszem - kontynuuje.

Dziennikarz wyjaśnia, że "głównym tematem kampanii były wizerunki kandydatów". - Tzn. przeszłość kandydatów. Obaj byli związani z partą komunistyczną. Problemem było to, że w kampanii nie były obecne duże tematy polityczne - słyszymy.

Wojna, napięcia i kryzys wpłynęły na wybór Czechów

Czy to, że kampania wyborcza odbywała się w czasie wojny na Ukrainie oraz kryzysu i napięć międzynarodowych, również miało znaczenie dla Czechów? Petr Pavel, były wojskowy i człowiek z doświadczeniem w instytucjach międzynarodowych, wydał się z tego powodu naszym sąsiadom pewniejszym wyborem niż Andrej Babisz?

- Na pewno tak. Spokój kandydata także decydował o tym, kto zostanie prezydentem. Obóz rządowy mówił, że Babisz to "niepewność w sprawie polityki zagranicznej […]. Jest też oligarchą, ma kupione media, duże przedsiębiorstwa, działające na jego korzyść, i jest zagrożeniem dla demokracji". Ten sam obóz twierdził, że obroni demokrację oraz Czechów w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - twierdzi Patrik Eichler.

Poza tym w audycji:

- "Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która gotowa jest przekazać je nam w koordynacji z NATO". Tak napisał na Telegramie szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak. O szczegółach Paweł Buszko.

- To prawdopodobnie Izrael stoi za atakiem na fabrykę broni w środkowym Iranie. W sobotę wieczorem doszło do eksplozji w Isfahanie. Skutki tego ataku są na razie trudne do oszacowania. Iran twierdzi, że nikt nie zginął. Co tej sprawie wiadomo? O tym Wojciech Cegielski.

- Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken jest w podróży po Bliskim Wschodzie. Odwiedził już Egipt, a dziś rozpoczął wizytę w Izraelu. Wśród tematów rozmów jest zaostrzająca się sytuacja w relacjach izraelsko-palestyńskich. Rozmowa z Michałem Wojnarowiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Patrik Eichler (czeski dziennikarz, komentator spraw politycznych i ekspert z Akademii Demokratycznej Masaryka), Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 30.01.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

DS

Odrodzona-nieznana
Odrodzona-nieznana
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.