We wtorek (31.01) o godz. 15.00 Senat zbierze się na jednodniowym posiedzeniu. Izba zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Uchwalona przez Sejm 13 stycznia ustawa ma - według jej autorów - wypełnić kamień milowy do odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO w wysokości około 160 mld zł.
Kamil Sobolewski zwraca uwagę na znaczenie uruchomienia tych środków z perspektywy przedsiębiorców. - KPO to dla przedsiębiorców ogromna szansa na pobudzenie inwestycji. Dziś firmy walczą o przetrwanie, muszą zwiększyć nakłady na kapitał obrotowy, np. w zakresie zapasów, i w związku z tym bardzo trudno im zmobilizować dodatkowe środki na inwestycje. Dość powiedzieć, że w tych wyjątkowo niepewnych czasach, mamy rekordowo wysokie zadłużenie przedsiębiorców - wyjaśnia.
- Inwestycje są dla gospodarki wielką szansą, bo przyszły potencjał wytwórczy gospodarki zależy od tego, jakie dzisiaj będą inwestycje. Owoce zjemy dopiero za 2, 3 czy 4 lata, kiedy te inwestycje zostaną uruchomione i będą działały pełną parą, a skonsumować w skali całej gospodarki możemy tylko tyle, ile wytworzymy. Nie więcej - dodaje.
Odciążenie dla projektów nie tylko z KPO
Kamil Sobolewski zauważa, że jeżeli firma pozyska fundusze z KPO na przykład na zieloną energię czy zmniejszenie energochłonności, będzie mogła przeznaczyć pieniądze, które dziś wydaje na wspomniane cele, przykładowo na działalność kreatywną.
- Można powiedzieć, że środki przekazane z KPO na konkretne działania wskazane w tym programie odciążają firmy w zdolności finansowej na realizację nawet takich projektów, których w samym KPO nie ma - tłumaczy ekspert.
Wzrost gospodarczy możliwy tylko dzięki inwestycjom
Kamil Sobolewski nie ukrywa, że "nie da się zjeść ani ubrać towarów, które nigdy nie powstały". Co to oznacza? - Jeżeli dzisiaj kurczy się ilość Polaków w wieku produkcyjnym i będzie ubywało ludzi z rynku pracy, to jedynym sposobem na to, żeby podtrzymać komfort konsumpcyjny, nie mówiąc już o wzroście gospodarczym, jest to, żeby z jednostki pracy powstawało więcej efektów. To jest możliwe wyłącznie dzięki inwestycjom - twierdzi.
- Inwestycje to pierwszy warunek do tego, żeby dobrobyt w Polsce rósł, a nie się pogarszał - dodaje.
Inwestycje są również warunkiem do tego, aby firmy miały zdolność do płacenia pracownikom atrakcyjnych wynagrodzeń.
Czytaj także:
* * *
Audycja: Sygnały dnia
Rozmawiał: Błażej Prośniewski
Gość: Kamil Sobolewski (główny ekonomista Pracodawców RP)
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 8.39
DS
Krajowy Plan Odbudowy. Ekspert: ogromna szansa na pobudzenie inwestycji - Jedynka - polskieradio.pl