Taniec. Najprostsza forma ruchu, która daje radość i zapewnia zdrowie

Data publikacji: 31.01.2023 14:42
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tańczyć możemy nie tylko na parkiecie, ale także w domu
Tańczyć możemy nie tylko na parkiecie, ale także w domu, Autor - fizkes/shutterstock
- Najważniejsze jest to, żeby z tańca czerpać radość i nie zamykać się w swoim ciele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk, choreoterapeuta z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz choreograf zespołu Fasolki. Dlaczego taniec jest tak ważny w naszym życiu?
  • Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk swoje pierwsze kroki taneczne stawiała w zespole dziecięcym Fasolki, który w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia.
  • Od 25 lat jest choreografem tego zespołu. - Taniec, który był moją pasją, stał się sposobem na życie - przyznaje.
  • Prowadzi również zajęcia z choreoterapii z ludźmi, którzy z powodu depresji "potrzebują uśmiechu i wsparcia".

Dzięki tańcowi każdy z nas może się aktywizować. - Taniec to fenomen, ponieważ jest to jedna z niewielu aktywności, gdzie istnieje przyzwolenie społeczne, żeby być w bliskim kontrakcie z osobą, której do końca nie znamy. Pomaga w tym dotyk, ale też kontakt wzrokowy i chęć wspólnego ruchu - zauważa Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk.

Jednocześnie taniec oddziałuje na nas bardzo wszechstronnie, jeśli chodzi o takie sfery jak motoryczna, emocjonalna, psychiczna i poznawcza.

Taniec może być różny

Możemy tańczyć we dwoje, ale możemy również w grupie. W trakcie tańca czujemy jedność z innymi osobami. Posiada on także inne cechy. Jakie?

- Przy tańcach greckich czujemy radość. Muzyka jest tak niesamowita, że pobudza nas, a kroki są szalenie proste, więc chce się wręcz podskakiwać. Z kolei tańce irlandzkie są energetyczne, a tańce izraelskie jednoczą, ale dają też poczucie sprawczości i tego, że jesteśmy ugruntowani, nasze ciało płynie w rytm muzyki, ale możemy w tym wszystkim zatrzymać się i zaakcentować to, że jesteśmy - wyjaśnia Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk.

Jak dodaje nasz gość, "walc wycisza, uspokaja, kołysze oraz wyrównuje oddech". - Tango natomiast budzi mózg. To taki rodzaj tańca, w którym nagle pojawiają się te trochę zapomniane role: męskość i kobiecość. Energia, która nas do siebie przyciąga, czasami odpycha - kontynuuje.

Dobry pomysł na zdrowie

Taniec to bardzo dobry sposób nawiązywania nowych znajomości, ale też świetny pomysł na rehabilitację dla osób starszych.

- Rozluźnia ciało, powoduje, że zmniejsza się napięcie mięśniowe i wyzwalają się endorfiny, a mózg zaczyna zupełnie inaczej pracować. W trakcie tańca gwałtownie zwiększa swoją aktywność w obszarze odpowiedzialnym za koordynację, koncentrację i pamięć. W przypadku osób starszych jest to szalenie ważne - tłumaczy Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk.

Co więcej, tańczyć możemy nie tylko na potańcówkach, ale również we własnym domu.

POSŁUCHAJ

07:36

Taniec. Najprostsza forma ruchu, która daje radość i poprawia zdrowie (Jedynka/Cztery pory roku)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Gość: Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk (choreoterapeuta z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz choreograf zespołu Fasolki)

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 9.35

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.