Choroby nowotworowe kiedyś i dziś. Niezwykłe odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii

Data publikacji: 02.02.2023 21:25
Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 20:59
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie możliwości dają naukowcom próbki odnalezione w archiwach Narodowego Centrum Onkologii?
Jakie możliwości dają naukowcom próbki odnalezione w archiwach Narodowego Centrum Onkologii?, Autor - RossHelen/Shutterstock
W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie naukowcy odnaleźli 90-letnie próbki nowotworów. Dzięki analizie molekularnej i tworzeniu profili genetycznych mogą oni badać wpływ stylu życia na ryzyko zachorowania na raka.

Wraz z materiałem genetycznym w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii zachował się zeszyt, w którym ręcznie zapisano dane pacjentów. Próbki nowotworów sprzed blisko stu lat są zachowane w idealnym stanie. Jest to o tyle istotne, że dotychczas ze względu na zły stan innych wycinków odnajdywanych na świecie, niemożliwe było przeprowadzanie na nich badań.

Jak naukowcy mogą wykorzystać znalezisko? - To daje nam unikatową możliwość sprawdzenia, jakie mutacje występowały w nowotworach kiedyś, i występują dziś - podkreśla prof. Elżbieta Sarnowska, kierowniczka zespołu. Badaczki z Narodowego Instytutu Onkologii dodają, że dzięki odnalezionym próbkom naukowcy mogą sprawdzić, czy styl życia ma wpływ na mutacje chorób nowotworowych. - Styl życia ma znaczenie. Zła dieta, otyłość, choroby cywilizacyjne mają wpływ na ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Teraz mamy tego więcej niż 90 lat temu - słyszymy.

Zobacz także:

Poznać wirus HPV

Niedawno badacze z NIO otrzymali wyniki pierwszych badań przeprowadzonych na odnalezionych próbkach. Dzięki nim udało się ustalić, że już w latach 50. XX wieku w nowotworach występował wirus HPV. - Wówczas tych pacjentów leczono onkologicznie i chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że jest tam również obecny wirus HPV, który teraz jest bardziej powszechny i lepiej poznany - wyjaśnia Irena Paczkowska, doktor nauk farmaceutycznych.

- W latach 70. ustalono, że wirus HPV może powodować choroby onkologiczne. Udowodniono to w latach 90., dlatego nikt wcześniej tego nie badał - dodaje Natalia Rusetska, doktor nauk biologicznych. Naukowczyni podkreśla, że obecnie znanych jest około 100 rodzajów tego wirusa, z czego tylko część jest onkogenna. - Teraz zbadamy, jakie wirusy występują w odnalezionym materiale - wyjaśnia rozmówczyni Artura Wolskiego.

Profil mutacyjny na przestrzeni lat

Głównym celem ekspertów Narodowego Instytutu Onkologii jest porównanie profilu mutacyjnego nowotworów na przestrzeni lat. Zespół prof. Elżbiety Sarnowskiej chce również ustalić, czy w przeszłości występowały już te wirusy HPV, które znane są obecnie. Jak jednak zaznacza kierowniczka zespołu, odnalezione próbki umożliwiają również inne badania. - Dr Rusetska zrobiła barwienia starych raków piersi. Wtedy nie wiedzieliśmy, że mamy różne podtypy - słyszymy.

Pierwsze badania przeprowadzone na próbkach pozwoliły ustalić również, jaki nowotwór rozpoznawano najczęściej w okresie II wojny światowej. - Jedną rzecz, którą na pewno możemy powiedzieć po analizie danych z tamtych czasów, że w czasie wojny i okupacji przeważnie rozpoznawano nowotwory ginekologiczne. Teraz jest tego zdecydowanie mniej, bo mamy dobrą profilaktykę - mówi prof. Sarnowska.

Poza tym w audycji:

Nadmiar białka szkodzi. Za dużo białka w pożywieniu we wczesnym żywieniu dziecka to błąd - jak wynika z analizy badań prowadzonych w Instytucie - "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka". Projekt naukowy ma charakter wieloletniego monitoringu badawczego i skupia naukowców z 12 krajów z Europy, USA i Australii. Jakie mogą być skutki nadmiaru białka dla zdrowia i rozwoju dziecka, opowiedziała Paulina Głowacka z Działu Badań Naukowych - Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".


POSŁUCHAJ

21:52

Choroby nowotworowe kiedyś i dziś. Niezwykłe odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Paulina Głowacka (Dział Badań Naukowych - Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"), prof. Elżbieta Sarnowska, dr Irena Paczkowska, dr Natalia Rusetska (Narodowy Instytut Onkologii)

Data emisji: 02.02.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

qch

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.