Turcja przyjmuje pomoc od Grecji i Szwecji. "To pokazuje pragmatyzm Erdogana"

Data publikacji: 07.02.2023 18:29
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 19:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Maras, Turcja. Sytuacja po trzęsieniu ziemi
Maras, Turcja. Sytuacja po trzęsieniu ziemi, Autor - PAP/Abaca

POSŁUCHAJ

Turcja przyjmuje pomoc od Grecji i Szwecji. "To świadczy o pragmatyzmie Erdogana" (Więcej świata/Jedynka)

Trzęsienie ziemi w Turcji było największym kataklizmem od 1939 roku. Wciąż trwają prace poszukiwawczo-ratownicze, a dotychczas 45 państw świata zaoferowało swoją pomoc, wśród nich Grecja i Szwecja. Pomoc ta została przyjęta. - To pokazuje pragmatyzm Erdogana - przyznaje dr Konrad Zasztowt.

Niedługo po katastrofie z pomocą pospieszyły m.in. Grecja i Szwecja, a więc państwa, z którymi Turcja ostatnio miała mocno napięte stosunki. Doktor Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że przyjęcie tej pomocy świadczy o pragmatyzmie Recepa Tayyipa Erdogana. - W sytuacji, w której skala tragedii jest tak duża, każda pomoc jest potrzebna. Pewnie źle byłoby widziane odmawianie przyjęcia tej pomocy - zauważa w rozmowie z Michałem Strzałkowskim.

W Turcji pogłębi się kryzys gospodarczy?

Za niecałe cztery miesiące w Turcji odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. Jak przypomina prowadzący audycję "Więcej świata", jeszcze do niedawna Recep Tayyip Erdogan wiele spraw w polityce międzynarodowej stawiał na ostrzu noża. W związku ze skutkami trzęsienia ziemi sytuacja może ulec zmianie. - Całe społeczeństwo tureckie będzie patrzyło na to, co władze robią. W tej chwili kwestie polityki zagranicznej tracą na znaczeniu - przekonuje dr Konrad Zasztowt.

Władze Turcji dotychczas zmagały się z gigantyczną inflacją. Teraz skala zniszczeń i koszty odbudowy całej infrastruktury z pewnością pogorszą sytuację gospodarczą. - Przed prezydentem i jego partią stoi olbrzymie wyzwanie: żeby zareagować adekwatnie na tę sytuację - mówi komentator. 


POSŁUCHAJ

20:56

Turcja przyjmuje pomoc od Grecji i Szwecji. "To świadczy o pragmatyzmie Erdogana" (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

- eksperci ostrzegają, że dostarczenie pomocy ofiarom trzęsień ziemi w północno-zachodniej Syrii będzie skomplikowane. Kraj ogarnięty jest wojną domową, a ofiary znajdują się w części opanowanej przez siły zbuntowane przeciwko rządom dyktatora Baszara-al-Assada. Bezpiecznych sposobów na dostarczenie pomocy jest niewiele. W dodatku region jest zniszczony po ponad dekadzie krwawego konfliktu,

- rozmowa Macieja Jastrzębskiego z dr. Tomaszem Lachowskim (adiunktem w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego) o rosyjskich zbrodniach wojennych, ich klasyfikacji i możliwości pociągnięcia politycznych liderów Rosji do odpowiedzialności karnej.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski), dr Tomasz Lachowski (adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego) 

Data emisji: 7.02.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.