Rosja grozi Bośni i Hercegowinie? "To typowy język dyplomacji rosyjskiej"

Data publikacji: 09.02.2023 18:27
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 21:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy Rosja uniemożliwi Bośni i Hercegowinie wstąpienie do NATO?
Czy Rosja uniemożliwi Bośni i Hercegowinie wstąpienie do NATO?, Autor - BUTENKOV ALEKSEI/Shutterstock
"Rosja zastrzega sobie prawo do proporcjonalnej reakcji, jeśli Bośnia i Hercegowina przystąpi do NATO lub jakiejkolwiek organizacji wrogiej Moskwie" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego ambasadora w Sarajewie, Ihora Kałabuchowa. - To typowy język dyplomacji rosyjskiej - zauważa Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę na dwutorowość komunikatów wystosowywanych przez rosyjskich dyplomatów, również w przypadku ewentualnego przystąpienia Bośni i Hercegowiny do NATO. - Z jednej strony mamy do czynienia z narracją, w której Rosja jak najczęściej straszy pewnymi konsekwencjami. A z drugiej strony jest to język "mrugania okiem", kierowany do Serbii czy do Bośni: "wiemy, że jesteście poddawani naciskom ze strony Zachodu".

Rosyjskie wpływy na Bałkanach

Łukasz Kobeszko przypomina, że Serbia i Republika Serbska w Bośni to dwa kraje Bałkanów najsilniej podatne na rosyjskie wpływy. - Oprócz tego mamy jeszcze oczywiście Czarnogórę i tę swoistą próbę zamachu stanu, która miała miejsce jeszcze w ubiegłej dekadzie. Tuż po wyborach celem tego zamachu było storpedowanie wejścia wówczas Czarnogóry do NATO. Potem w roku 2020 mieliśmy akcesję do NATO ze strony Macedonii Północnej - przypomina gość Pawła Lekkiego. 

Ekspert zwraca ponadto uwagę, że Moskwa stara się zdobyć pewne przyczółki nawet w takich państwach jak Chorwacja. - Widzimy dość mętne i wieloznaczne wypowiedzi prezydenta Zorana Milanovića, który wręcz niekiedy używa pojęć z kalki rosyjskiej propagandy, mówiąc chociażby o "kolektywnym Zachodzie" - analizuje. Dodaje, że Rosja nie tylko zwraca się ze swoim przekazem do państw tradycyjnie prawosławnych, ale ingerencja na Bałkanach ma również charakter energetyczny. 


POSŁUCHAJ

20:17

Rosja grozi Bośni i Hercegowinie? "To typowy język dyplomacji rosyjskiej" (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

- podróż prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego po Europie - z finałem w Brukseli i udziałem w Radzie Europejskiej,

- świat pomaga poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Syria poprosiła o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności w celu uzyskania pomocy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Szwecji Ulf Kristersson ogłosili, że zamierzają - we współpracy z władzami tureckimi - zorganizować konferencję darczyńców w celu zebrania funduszy na wsparcie dla mieszkańców Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi. Konferencja darczyńców odbędzie się w marcu w Brukseli.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Łukasz Kobeszko (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 9.02.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

mg

Audycja specjalna - Pożegnanie Papieża Franciszka
Audycja specjalna - Pożegnanie Papieża Franciszka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.